Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy ZDW ma prawo wejść na posesję i stawiać słupy energetyczne?

Facebook Twitter

Czy Zarząd Dróg Wojewódzkich ma prawo wejść na posesję i stawiać słupy energetyczne? - pyta nasz słuchacz Piotr z Jankowic. W gminie Świerklany, jak wiecie z wiadomości Radia 90, trwa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 929.

droga

Jak pisze do nas słuchacz:

Zarząd Dróg Wojewódzkich, powołując się na jakąś niby specustawę, wchodzi na teren prywatny bez wiedzy właścicieli i niszcząc trawniki, stawia słupy energetyczne na tych działkach.

-czytamy w  mailu do redakcji Radia 90. O sprawę pytaliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach:

Tak zwykle wygląda odbudowa instalacji

– wyjaśnia Ryszard Pacer rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach:

Ryszard Pacer: Zazwyczaj to bywa tak, że jeżeli my wykonujemy odbudowę jakiejś instalacji w ramach przebudowy drogi, to na czas tego przedsięwzięcia, kiedy budowa trwa, to za wszystko jest odpowiedzialny wykonawca. Po zakończeniu, po odbiorze ta infrastruktura przechodzi pod zarząd danej jednostki, czy to energetycznej, czy telekomunikacyjnej, czy wodociągowej.

Ryszard Pacer zapewnia, że na bieżąco ZDW jest w kontakcie z kierownikiem budowy odpowiedzialnym za przestrzeganie realizacji projektu:

Ryszard Pacer: W takich przypadkach, kiedy mamy taki skomplikowane przedsięwzięcia, to struktura zarządzania taką budową jest taka, że jest główny wykonawca. Do tego powołujemy inżyniera kontraktu, czyli inżynierską firmę, która pełni rolę kierownika projektu. Tam jest wyznaczona osoba, która jest odpowiedzialna za wszystko, co się na tej budowie dzieje. Oczywiście nasz inspektor, zwyczajowo to jest raz w tygodniu, spotyka się z inżynierem kontraktu, z przedstawicielami wykonawców, podwykonawców i na bieżąco omawiają wszystkie problemy, postępy prac.

Rzecznik ZDW odpowiada także na pytania słuchacza dotyczące prowadzenia nitki gazowej pod drogą. Jak piszą do nas, jest problem z podłączeniem do sieci.

Ryszard Pacer: To wszystko musi być uzgodnione. Jeżeli my przygotowujemy się do przebudowy drogi, to czynimy uzgodnienia ze wszystkimi podmiotami, które są właścicielami infrastruktury. Również z firmą gazownicza. Jeżeli prywatny inwestor chce podłączyć się do gazu i przeprowadzić taki łącznik pod drogą, to musi się do nas zwrócić. Były takie lata, że robiono „jak popadnie” i teraz zbieramy tego żniwo.

Przebudowa drogi wojewódzkiej ze Świerklan do Rybnika kosztuje 56 mln złotych, ma zakończyć się w tym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj