Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czyste powietrze nad Skoczowem: W mieście ruszyło dofinansowanie do wymiany pieców

Facebook Twitter

Oprócz pieniędzy z rządowego programu "Czyste powietrze" także z gmin można uzyskać wsparcie na wymianę kotłów. Tak jest w Skoczowie, do 3 kwietnia trwa tam nabór wniosków.

czyste powietrze

„Czyste powietrze” i dotacja z gminy to spore wsparcie przy wymianie pieca

Nasza pomoc skierowana jest do właścicieli prywatnych budynków mieszkalnych, jednorodzinnych. Tam, gdzie wciąż nie udało się wymienić starego, nieefektywnego kopciucha na nowoczesne źródło ciepła.

– mówi Radiu 90 Andrzej Bubnicki, zastępca burmistrza Skoczowa. Dofinansowanie to jednorazowa dotacja ze środków budżetu gminy. Wnioskodawca może uzyskać wsparcie na połowę kosztów poniesionych na wymianę starego kotła, jednak nie więcej niż 5 tysięcy zł.

Andrzej Bubnicki: Od 2016 roku realizujemy z powodzeniem program wymiany kotłów. Przyjemnie jest powiedzieć o tym, że dzięki temu programowi z gminnym dofinansowaniem wymienionych zostało w gminie Skoczów już niespełna 500 kotłów na paliwo stałe, więc rzeczywiście mieszkańcy z tego dofinansowania korzystają. Od 2021 roku zmodernizowaliśmy ten program, rozszerzając go o możliwość dofinansowania także pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Przyznam, że też takie wnioski się pojawiają.

Z tych pieniędzy można pokryć wyłącznie koszty demontażu starego źródła ciepła, zakupu oraz montażu nowego źródła ogrzewania, wraz z niezbędną armaturą konieczną do jego prawidłowego funkcjonowania. Co, jeśli wniosków będzie więcej niż środków?

Andrzej Bubnicki: Jeżeli chętnych będzie więcej niż środków, to wtedy będzie decydował nabór w drodze losowania. Kto to dofinansowanie otrzyma. Wprowadziliśmy też grupę priorytetową, a zatem w pierwszej kolejności dofinansowanie uzyskują kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła. W drugiej kolejności, w miarę pozostałych środków, także kotły na paliwo stałe. Muszą być to oczywiście kotły spełniające aktualne wymogi, tak zwana klasa piąta Eko Projekt, czyli kotły rzeczywiście ekologiczne.

Jak przypomina Andrzej Bubnicki, zgodnie z zuchwałą antysmogową w naszym województwie, od 1 stycznia 2024 obowiązywać będzie zakaz używania kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj