Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dom Turysty w Rybniku rozebrany. Z reliktu PRL-u została sterta gruzu [FOTO]

Facebook Twitter

Stary Dom Turysty w Rybniku, czyli jeden z ostatnich reliktów PRL-u znajdujących się na terenie ośrodka w Kamieniu, runął. Budynek - zgodnie z zapowiedziami - został rozebrany.

Jak zapowiadali tak zrobili – runął dawny Dom Turysty w Rybniku-Kamieniu. To stary hotel znajdujący się na terenie ośrodka sportu i rekreacji w rybnickiej dzielnicy. Zamiast wysłużonego budynku, który jeszcze dwie dekady temu gościł turystów z Czech czy Ukrainy, mamy teraz stertę gruzu. Rozbiórka 'Turysty” kosztowała miasto ponad 153 tysiące złotych.

Budynek dawnego hotelu został rozebrany na zlecenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, który zarządza całym terenem, a trzeba przyznać – był w bardzo złym stanie technicznym.

Decyzja o rozbiórce tego budynku zapadła już rok temu. Ze względu na zły stan techniczny w ostatnim czasie wyłączona z użytkowania była jego znaczna część. Na dole wynajmowaliśmy jeszcze pomieszczenia motocyklistom, ale teraz budynek był pusty

– mówi nam niedawno Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku.

Rozbiórka hotelu w Rybniku

Jeszcze kilka lat temu dawny hotel służył jako siedziba miejscowej drużynie piłkarskiej. Z pomieszczeń na piętrze korzystały także swego czasu piłkarki klubu TS ROW Rybnik. Warunki w dawnych pokojach służących jako szatnie, były jednak bardzo złe, dziewczyny narzekały na brak porządnych sanitariatów, ciepłej wody, a w jesienne dni w budynku hulał wiatr. Gmach dawnego hotelu całkowicie poszedł w odstawkę w chwili, gdy przy pobliskich boiskach ustawiono szatnie kontenerowe. Ogrzewane i z ciepłą wodą, z których korzystają dziś i piłkarki z Rybnika i członkowie drużyn z Kamienia, a nawet piłkarze-amatorzy, który wynajmują w Kamieniu boisko na godzinę czy dwie.

Dawny „Dom Turysty” był drugim obok istniejącego wciąż Hotelu Olimpia, gdzie kwaterowano gości przyjeżdżających do Rybnika na wypoczynek, kolonie lub występy. Lata największej świetności całego ośrodka przypadają bowiem na lata 70 i 80-te minionego wieku. To wówczas w Rybniku-Kamieniu nie tylko wypoczywali mieszkańcy regionu, górnicy zatrudnieni w zabrzańskich, knurowskich czy katowickich kopalniach, ale także goście z zagranicy. W latach 70-tych regularnie bywała tam piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą ówczesnego selekcjonera Kazimierza Górskiego, ale ta zatrzymywały się wyłącznie w pokojach „Olimpii”.

Od kilku lat ośrodek w Rybniku-Kamieniu systematycznie się zmienia. Wybudowano tam nowe boiska, kilka lat temu oddano do użytku plaże i staw kąpielowy, z których w czasie tegorocznego lata skorzystało 8482 mieszkańców. Strzałem w dziesiątkę była także budowa na terenie ośrodka Pluskadełka czyli wodnego placu zabaw. W czasie tegorocznych wakacji oddano w dzierżawkę także odmienione pole kempingowe. A już w planach są kolejne inwestycje, które realizowane będą głównie w ramach budżetu obywatelskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023