Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Ukrainy w Rybniku: Koncerty, przysmaki i zbiórka dla oddziału Kraken

Facebook Twitter

Dzień Ukrainy w Rybniku - jak zwykle będzie obchodzony hucznie. Ukraińcy dziękują nam w ten sposób za gościnę i mówią: w tym trudnym czasie musimy być razem.

Dzień Ukrainy w Rybniku

Wojna nie może nam przeszkodzić w organizacji tego święta – mówi w przededniu Dzień Ukrainy w Rybniku Mariusz Wiśniewski prezes Stowarzyszenia 28 dzielnica. W najbliższą niedzielę (01.10) w scenerii Zabytkowej Kopalni Ignacy spotkają się Ukraińcy wraz z rybniczaninami. Będzie to już piątka edycja tego wydarzenia:

Mariusz Wiśniewski

Mariusz Wiśniewski: Nic nie powinno nam zburzyć tego dnia. Wojna – coś absolutnie okrutnego i bezsensownego  – nie może wpłynąć na to, że to piękne święto – wierzę, że ono jest dla wszystkich piękne, zniknie z mapy kulturalnej, z mapy wydarzeń rybnickich. Mam nadzieję, że to będzie kolejny dzień, w którym Ukraina i Polacy pokażą, że więcej nas łączy niż dzieli, że ten piękny termin „solidarność” nadal jest żywy, niezależnie od tego jakie są okoliczności.

Dzień Ukrainy w Rybniku już po raz piąty: zbiórka na kuchnię polową dla żołnierzy

Na wszystkich odwiedzających czeka spora dawka ukraińskiej kultury i kuchni, będą także warsztaty w tym wyplatania siatek dla ukraińskich żołnierzy. Od ubiegłego roku 1 października w Ukrainie obchodzony jest Dzień Obrońcy Ojczyzny – podkreśla Mariusz Wiśniewski:

Mariusz Wiśniewski: To święto nabiera szczególnego charakteru, bo jest to nie tylko Dzień Obrońcy Ukrainy, ale mam nadzieję, że wiemy wszyscy, że ten obrońca Ukrainy – dzisiaj – jest obrońcą całej cywilizowanej Europy, w tym także Polski. Będziemy mieli okazję spotkać się z weteranem wojny w Ukrainie, będziemy również tego dnia łączyć się z szczególnymi ludźmi, z żołnierzami oddziału Kraken. To jeden z najsłynniejszych w Ukrainie oddziałów szturmowych, a przy okazji w czasie tego święta w Rybniku zbędziemy zbierać fundusz, by nie chodzili głodni.

Pokażmy że jesteśmy jedną rodziną – dodaje Iryna Razzhivina ukraińska lekarka pracująca w jednej z rybnickich przychodni:

Iryna Razzhivina: Musimy być razem w tym dniu, żeby pokazać, że jesteśmy społeczeństwem, które zasługuje na to, żeby być częścią dużej rodziny europejskiej, żeby pokazać naszym przyjaciołom Polakom, rybniczanom, to że jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że ktoś kiedyś znalazł tutaj swój nowy dom, przyjaciół, nawet miłość. Oraz by pokazać, że jesteśmy dużą rodziną i musimy w taki dzień być razem. Ten dzień ważny dla nas – bo na co dzień każdy ma swoje życie – każdy musi żyć, zarabiać, ale raz na rok, musimy być razem.

I jeszcze zaproszenie po ukraińsku, na Dzień Ukrainy w Rybniku:

Szacuje się że w Rybniku żyje około 10 tysięcy Ukraińców.

Doktor Iryna była w marcu tego roku porannym gościem Radia 90 i Arkadiusza Żabki. Zobaczcie całą rozmowę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj