Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Edukatorium Juliusz: Edukacja i zabawa już od roku

Facebook Twitter

To będą hucznie obchodzony urodziny! Edukatorium Juliusz w Rybniku świętuje pierwsze urodziny. Odwiedziliście już to miejsce? Jeśli nie, to wybierzcie się na urodzinową imprezę!

Edukatorium Juliusz

Roczek i Abraham – dwie najważniejsze rocznice urodzin na Śląsku. Edukatorium Juliusz w Rybniku cieszy się właśnie z tej pierwszej. Pomimo, że placówka ma dopiero rok, to już może świętować wielki sukces. I to zarówno jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, jak i o wynik finansowy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wystawę poświęconą medycynie, ale i historii szpitala założonego w Rybniku przez Juliusza Rogera odwiedziło ponad 21 tysięcy osób. – Nie tylko z Górnego Śląska – podkreśla Wojciech Dominiak, dyrektor rybnickiego muzeum

Wojciech Dominiak: Cieszy nas bardzo, że przyjeżdżają grupy zorganizowane nie tylko z Górnego Śląska, ale także spoza. To jest województwo opolskie, a nawet Kielce, czyli świętokrzyskie, co nas bardzo cieszy, a jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych, to mamy gości z tak odległych lokalizacji jak Olsztyn na Mazurach, Poznań czy inne części kraju. Edukatorium to nie tylko wystawa, ale to też formy edukacyjne. Są grupy, które koncentrują się na sali operacyjnej, są grupy, do których najbardziej przemawia gabinet okulistyczny, który prezentujemy na czwartym piętrze i historia medycyny i farmacji. Wszystko zależy od tego, co kto chce wynieść z tego miejsca, jaką wiedzę chce zdobyć.

Impreza urodzinowa z okazji pierwszych urodzin Edukatorium w najbliższą sobotę (16.09.) od 10.00:

Wojciech Dominiak: Świętujemy roczek i oprócz udostępnienia obiektu także przygotowaliśmy wystawę. To jest ważne, bo dzisiaj Edukatorium wygląda pięknie i w bardzo takiej przestrzeni otwartej, wyremontowanej, odrestaurowanej przyjmujemy zwiedzających. Ale kilka lat temu to miejsce wyglądało zupełnie inaczej i żeby pokazać, jak to miejsce się zmieniło w ciągu tych kilku lat, przygotowaliśmy na poziomie drugim specjalną wystawę fotograficzną dokumentującą ten proces zmian. Ale to będą także atrakcje dla dzieci i młodzieży. Będzie teatr, będzie symboliczny tort, będą spotkania, będą warsztaty, będzie dużo się działo.

Będzie też fotobudka dla „roczniaków”, w której pamiątkowe zdjęcia będą mogli wraz ze swoimi rocznymi pociechami wykonać rodzice. Wspólnie z dyrektorem zachęcamy, by w sobotę (16.09.) zajrzeć w zakamarki Edukatorium Juliusz. Przed jednym z takich małych pomieszczeń, tajemniczych wraz z dyrektorem placówki stanęła Monika Sokołowska, nasza reporterka:

Wojciech Dominiak: Małe, tajemnicze pomieszczenie, ale bardzo ważne, bo pokazujące, że człowiekiem, medycyną interesowano się już w starożytności. I tak naprawdę my, jako spadkobiercy kultury antycznej i starożytnej, również czerpiemy nauki o człowieku stamtąd. Więc to jest nasze źródło. Znajdziemy najstarsze traktaty dotyczące leczenia, dotyczące medycyny. A także jak starożytni postrzegali człowieka, w jaki sposób go chcieli uzdrowić, jakim procesom to człowiek był poddawany w celu dojścia do zdrowia.

Edukatorium raczkuje, powoli uczy się chodzić…jakie są więc plany na kolejne lata?

Wojciech Dominiak: Czeka nas całkiem sporo. Będą spotkania w cyklu „Premiery Juliusza”, „Małej Akademii Juliusza”, „Akademii Juliusza”. Także warto wypatrywać tych inicjatyw, które trafią do odbiorców. To połączenie hybrydowe w Edukatorium tej części muzealniczej z tą nowoczesnością, jest, można powiedzieć, strzałem w dziesiątkę. Jakkolwiek mamy świadomość tego, że przed nami spory proces inwestycyjny, mówimy o drugiej części Juliusza i też pewnie przyjdzie konieczność uzupełnienia ekspozycji, którą mamy tutaj, chociażby wersje językowe dodatkowe. To wszystko w skali globalnej, żeby było spójne z jedną i drugą częścią. Także tutaj jesteśmy też na to przygotowani, myślimy o tych zmianach.

Czego życzyć Edukatorium z okazji pierwszych urodzin?

Wojciech Dominiak: Kolejnych lat, kolejnych lat. Przede wszystkim tego, żeby rybniczanie, nie tylko rybniczanie byli dumni z tego miejsca, żeby chętnie przyjeżdżali i zapraszali gości, którzy do nich przyjadą. Ale wszędzie tam, gdzie pojadą, z kim się spotkają, żeby mówili, że w Rybniku jest takie miejsce wyjątkowe i jedyne w Polsce, które jest poświęcone człowiekowi i instrukcji obsługi człowieka.

Przypominamy że trwa konkurs na kartkę urodzinową dla Juliusza, można je wysyłać do środy (13.09). Dodajmy jeszcze, że Edukatorium Juliusz powstało za 13 milionów złotych. Na remont czeka druga część, która będzie poświęcona przyrodzie Górnego Śląska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj