Europa w obliczu wielu zagrożeń tematem konferencji na UŚ w Cieszynie
Europa w obliczu wielu zagrożeń tematem konferencji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Po raz 10 spotkają się tam etnolodzy i antropolodzy nie tylko z tej uczelni, ale również partnerskich ośrodków z Czech, Węgier i Słowacji.
Zapowiada Ewa Kozik, opiekunka Koła Naukowego Etnologów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie:
Ewa Kozik: Pandemia pokazała, że nie radzimy sobie jako społeczeństwo z wieloma sprawami, że nasza kultura cały czas potrzebuje znaleźć pewne środki zapobiegawcze, żeby zacząć radzić sobie z tym, co nas spotyka. Tym zajmują się antropolodzy i etnolodzy. Zaprosiliśmy uczestników z krajów wyszehradzkich, studentów, młodych naukowców stawiających pierwsze kroki w swojej karierze naukowej, żeby opowiedzieli nam, jak według nich może sobie radzić z brakiem poczucia bezpieczeństwa, z tym, że na Wschodzie mamy wojnę, z tym, że pandemia pokazała, że psychicznie nasze społeczeństwo wcale tak dobrze sobie nie radzi.
W tegorocznej edycji konferencji „Etnologia bez granic” wziąć ma udział około 40-stu zaproszonych młodych naukowców. Oprócz dyskusji wezmą tez udział w ciekawych warsztatach:
Ewa Kozik: Nam chodzi przede wszystkim o to, żeby się poznać, podjąć współpracę, nawzajem się zainspirować, opowiedzieć sobie o tym, czym w danym kraju się zajmujemy, co jest u nas na topie w świecie naukowym, w naszych badaniach. Organizujemy warsztaty, gdzie można wymienić doświadczeniami badawczymi. W tym roku będziemy mieli warsztaty artystyczne np. robienia ludowych kwiatków z bibuły oraz na temat tego, jak można wykorzystywać wzory ludowe we współczesnym wzornictwie. Mamy też takie warsztaty jak nauka tego, jak przeciwdziałać stereotypom, jak kreować swoje badania terenowe, bo etnolodzy właśnie w tym się specjalizują. Mamy też warsztaty opowiadające o tym, w jaki sposób etnologię można wykorzystać i wdrożyć w biznesie.
Za każdym razem inny kraj jest gospodarzem konferencji. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku:
Ewa Kozik: Właśnie wtedy studenci wpadli na taki pomysł, żeby spotkać się wspólnie my etnolodzy zajmujący się życiem, kulturą, tym, co tworzy człowiek. Prof. Zygmunt Kłodnicki zaproponował, żebyśmy to zrobili na większą skalę, żebyśmy zaprosili osoby z innych krajów i stąd powstała grupa wyszehradzka. Spotykamy się co roku. To już jest 10 jubileuszowa edycja, która odbywa się w Cieszynie, w filii Uniwersytetu Śląskiego, tak jak to było 10 lat temu.
Inauguracja międzynarodowej konferencji naukowej młodych etnologów i antropologów w centrum konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w piątek (18.11.) o 9.30. Cały program mamy na radio90.pl. Udział w panelach dyskusyjnych jest bezpłatny.
Link do wydarzenia na FB, tu jest program: https://www.facebook.com/EthnologyWithoutBorders
Czytaj także:
- ZUS uruchomił pierwszą aplikację mobilną. Złożysz wnioski o świadczenia
- Od dzisiaj kolejne zmiany w sklepie PGG. Węgiel ma być wystawiany dwukrotnie
- „Wolontariusz Roku 2022” Subregionu Zachodniego. Czas na zgłaszania do konkursu