Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fakty i mity na temat gumy do żucia

Facebook Twitter

Dziś (1.02.) Dzień Gumy do Żucia. Z tej okazji postanowiliśmy dowiedzieć się czy tak naprawę chroni ona nasze zęby i jaki ma wpływ na nasz organizm.

fot. GiselaFotografie pixabay

Skład
Guma do żucia jest zrobiona z elementów sklasyfikowanych jako bezpieczne do spożycia. Każda z nich posiada takie składniki jak:

  •  guma – jako substancja bazowa
  • wypełniacz – dla nadania gumie tekstury np. talk
  • konserwanty – dla przedłużenia jej przydatności do spożycia
  • środki zmiękczające – parafiny, oleje
  • substancje słodzące
  • aromaty – dla uzyskania odpowiedniego smaku

Często producenci do gumy dodają także dwutlenek tytanu, który nadaje produktom białą barwę. Najnowsze badania potwierdziły, że duże dawki dwutlenku tytanu mogą uszkadzać nasz układ nerwowy i narządy wewnętrzne.  W składzie gumy możemy także znaleźć BHT, czyli Butylowany hydroksytoluen. Ma on silne działanie prze wirusowe, w większych dawkach może powodować uszkodzenie nerek czy wątroby.  Słodziki dodawane do gumy mogą zaburzać nasze metaboliczne procesy. Nasilają nasz apetyt.

Wpływ gumy na nasz organizm

fot. Tabeajaichhalt/pixabay

Gumy bez cukru pomagają nam zachować zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Przywracają pH po posiłku. Najlepiej wybierać te słodzone ksylitotem, ponieważ nie uszkadzają one naszego szkliwa oraz niwelują bakterie.  Dodatkowo czynność żucia, zwiększa nasz przepływ śliny, i usuwa resztki pokarmu pozostałego na naszych zębach. Warto jednak pamiętać, aby gumę żuć maksymalnie 10 – 15 minut, ponieważ po dłuższym czasie może ona przyczynić się do remineralizacji naszych zębów.  Wcześniej wspomniany już dwutlenek tytanu, wpływa na zdrowie naszych jelit. W gumach znajdują się także składniki takie jak FODMAP, czyli węglowodany, mogą one powodować przyrzeczenie naszego organizmu. Według analiz żucie gumy przyspiesza regenerację jelit po zabiegach chirurgicznych.

Śmiało więc można stwierdzić, że żucie gumy ma pozytywny wpływ na nasz organizm, o ile robimy to w odpowiednich ilościach.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj