Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fontanna w Parku Staromiejskim w Żorach już działa

Facebook Twitter

Podświetlana fontanna w Parku Staromiejskim w Żorach już działa. Przypomnijmy powstała ona w miejscu historycznego wodotrysku, przeniesionego z Rynku na początku XX wieku. To zupełnie nowa konstrukcja, która cieszy oko zwłaszcza po zmroku.

Fot. zory.pl

Fontanna w Parku Staromiejskim w Żorach już działa

Fontannę oddano do użytku w ostatnich dniach. Mówi naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Żorach, Adrian Lubszczyk:

Adrian Lubszczyk: Fontanna jest konstrukcją zupełnie nową. Ona została wybudowana od podstaw. Prace zaczęły się w zeszłym roku, a oddano ją do użytku dosłownie przed samą majówką, więc już w weekend majowy mieszkańcy mogli podziwiać spacerując przez park. Fontanna jest wzorowana na wodotrysku, który kiedyś były właśnie w tym parku. Tutaj nawiązujemy do historii. Fontanna jest podświetlona.. To wygląda bardzo widowiskowo po zmroku.

Nowa fontanna świetnie komponuje się z Parkiem Staromiejskim, który został poddany rewitalizacji

– dodaje Adrian Lubszczyk.

Fot. zory.pl

Co zmieniło się w tym miejscu?

Adrian Lubszczyk: Mamy zupełnie nowe uliczki, została wymieniona nawierzchnia, zostało założone nowe oświetlenie. Mamy w tym miejscu zupełnie nowe ławki, kosze na śmieci i park. Jest także monitorowany i dzięki temu jest bezpieczniej. Przede wszystkim jednak powstała nowa fontanna, mamy nowe nasadzenia – to są zarówno drzewa, jak i krzewy, kwiaty. Ta zieleń, która była tam wcześniej, także została wypielęgnowana, żeby park pięknie się zielenił. Prezentuje się to znakomicie w połączeniu z ekologicznym placem zabaw. To jest taka przestrzeń wypoczynku dla całej rodziny. I właśnie o to nam chodziło, żeby w centrum miasta stworzyć miejsce, gdzie można pójść odpocząć.

Przebudowa Parku Staromiejskiego przy ulicy Rybnickiej jest częścią projektu pod nazwą „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Całość przeprowadzonych tam prac kosztowała blisko 3 miliony 200 tysięcy złotych (3 186 258,48 zł). Pieniądze na ten cel pochodziły z pożyczki na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj