Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdzie grillować i czy dym może nam przeszkadzać? Odpowiedz w naszej SONDZIE

Facebook Twitter

Mamy maj, mamy czas grillowania. A to sport narodowy Polaków, według ostatnich danych aż 81% Polaków grilluje przynajmniej raz w roku. Na początku tygodnia, gdy zrobiło się upalnie i ciepło, dym znad palenisk czy ognisk roznosił się w wielu miejscach regionu. Czy może nam przeszkadzać?

Za co kochamy grilla? Polacy wskazują, że to czas spędzany z rodziną i znajomymi. Ostatnie badania pokazują, że większość Polaków organizuje grilla spontanicznie, bez żadnej specjalnej okazji, również bez zapraszania większej ilości osób. Grillujemy z najbliższą rodziną. Jest pogoda, jest okazja….

Czy wszędzie możemy grillować?

Na własnych posesjach możemy grillować do woli z jedną uwagą: z zachowaniem zasad porządku publicznego, bo hałas i dym z grilla może przeszkadzać sąsiadom, szczególnie po 22.00. Jeśli chodzi o grillowanie na balkonie, tutaj także najważniejsze jest aby nie być uciążliwym dla sąsiadów. Przepisy ogólne tego nie zabraniają, jednak takie uregulowania mogą wprowadzać w swoich regulaminach spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

Grillowanie na trawnikach w parkach? Sprawdźcie w regulaminie miejsc. Są takie specjalnie wyznaczone. W naszym regionie grille ogólnodostępne są np. w Parku Trzy Wzgórza w Wodzisławiu czy nad Pniowcem w Rybniku. Tam także ważne jest przestrzeganie zasad porządku publicznego: bez awantur, głośnych imprez po 22.00 i przede wszystkim trzeba po sobie zostawić porządek.

Zakaz grillowania a zanieczyszczenie powietrza

Ostatnio głośno było o zakazie grillowania w wybranych dzielnicach Warszawy. Zakaz wprowadzono w związku z zanieczyszczeniem powietrza. Jak tłumaczyli aktywiście i społecznicy podczas grillowania uwalnia się groźny benzo(a)piren, czyli składnik pyłu zawieszonego PM10. Są bardzo mutujące i silnie rakotwórcze. Dlatego wprowadzono nakaz ograniczenia grillowania na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus. Chodzi oczywiście o grille węglowe, bez problemów można używać grilli elektrycznych czy gazowych.

Weź udział w naszej sondzie

Twoja opinia o grillowaniu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj