Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gminy „Beskidzkiej Piątki” nie odpuszczają ferii zimowych. Samorządowcy napisali do premiera!

Facebook Twitter

Stoki mają być otwarte – to wczorajszy (24.11.) komunikat wicepremiera Jarosława Gowina. Zmiana decyzji nastąpiła po konsultacjach z gminami turystycznymi i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Jednak miejscowości, które żyją z turystów, nie poddają się. Chcą, aby zapowiadane obostrzenia dotyczące ferii nie wchodziły w życie.

Gminy Beskidzkiej Piątki wysłały właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego postulaty odnośnie branży turystycznej i konieczności zmian w obowiązujących zakazach. Beskidzka Piątka to stowarzyszenie, które jednoczy Szczyrk, Wisłę Ustroń, Brenną i Istebną. Pięć gmin południa województwa śląskiego, ma jeden cel – aby sezon narciarski w tym roku trwał jak najdłużej.

Pismo do premiera nie wynika jednak z chęci promocji regionu a katastrofy finansowej, gdyby turystów i narciarzy na stokach zabrakło. Dlatego też w liście – apelu postuluje się powrót do wydłużenia ferii do 8 tygodni, aby rozłożyć wyjazdy. Włodarze gmin postulują również, aby, oczywiście z zachowaniem rygoru sanitarnego, umożliwić funkcjonowanie obiektów noclegowych, restauracji i całej infrastruktury okołonarciarskiej. Bowiem samo uruchomienie wyciągów i nartostrad to nie wszystko.

Jak zaznaczają w piśmie samorządowcy, rząd powinien wprowadzić zasady i rygory umożliwiające spędzenie urlopu w Polsce, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy polscy turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, których oferta będzie w pełni dostępna w sezonie zimowym.

Jako argumenty za swoimi postulatami wymieniają to, że sporty zimowe uprawiane są na dużej przestrzeni, na świeżym powietrzu. Narciarze noszą szale, chusty osłaniające twarz. Mają rękawice i gogle. Warto zaznaczyć, że 5 beskidzkich miejscowości to 34 stacje narciarskie, 34 tysiące miejsc noclegowych i jak podają samorządy – blisko 16 tysięcy osób pracujących w turystyce.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj