Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gminy z regionu docenione za walkę z niską emisją

Facebook Twitter

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozstrzygnął konkurs dla gmin województwa śląskiego najlepiej radzących sobie z ochroną powietrza i wdrażaniem programu „Gmina pełną piersią”. Które gminy z regionu doceniono za walkę z niską emisją?

za walkę z niską emisją

Gminy z regionu docenione za walkę z niską emisją

Oceniano efekt ekologiczny wynikający z realizacji programu ochrony powietrza w latach 2018- 2021. Do podziału między laureatów było 700 tysięcy złotych. Ostatecznie nagrodzono 5 gmin a pierwsze miejsce zajęła gmina Godów. Mówi jej wójt Mariusz Adamczyk.

Mariusz Adamczyk: Udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w województwie śląskim dzięki działalności gminy i przede wszystkim działalności i inwestycji mieszkańców. Ale nie byłoby tych inwestycji, gdybyśmy nie utworzyli Biura Czystego Powietrza, jest zatrudniony w Urzędzie Gminy pracownik, który pomaga wypełniać wnioski. Realizowaliśmy program ze środków unijnych, na program „Zapora antysmogowa” dla gminy Godów, tam też wymieniliśmy ponad 150 źródeł. Były fajne, ciekawe projekty realizowane przez szkołę, przez stowarzyszenia na terenie gminy związane z ekologią i to pozwoliło nam, że zajęliśmy pierwsze miejsce. Bardzo się z tego cieszę.

Gmina otrzymała nagrodę w wysokości 250 tysięcy złotych.

Pieniądze zostaną przeznaczone na pierwszy etap termomodernizacji przedszkola w Skrzyszowie

– dodaje wójt Godowa.

Mariusz Adamczyk: To jest ostatni obiekt oświatowy na terenie gminy Godów, który jeszcze nie jest termomodernizowany. Uzyskaliśmy środki w wysokości 250 tys, na same okna powinno wystarczyć. Mam taką nadzieję, ale jest to pierwszy etap. Jesteśmy w trakcie wykonywania projektu na przebudowę tego przedszkola, prace modernizacyjne, ale najważniejsze to są te okna. W ubiegłym roku wymieniliśmy piec węglowy na gazowy, tak jak w większości obiektów gminnych już opalamy wszędzie gazem. Natomiast na całą termomodernizację będą potrzebne środki w granicach czterech milionów złotych.

Drugie miejsce w marszałkowskim konkursie i nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych otrzymała gmina Gorzyce.

Cieszę się, że doceniono nasze starania o poprawę jakości powietrza

– mówi wójt gminy Daniel Jakubczyk:

Daniel Jakubczyk: Przypomnę, że jako pierwsza gmina powiecie wodzisławski oraz w Subregionie Zachodnim województwa śląskiego przystąpiliśmy do programu Czyste Powietrze. Za gminą Gorzyce poszły kolejne gminy. W tej chwili te punkty programu działają chyba we wszystkich gminach. W okresie działania tego punktu w Gorzyce grubo ponad 1000 wniosków zostało przez Gorzyce przygotowanych, 1000 wniosków dotyczących termomodernizacji, wymiany źródła ciepła. Więc myślę, że to rzeczywiście dobrze przekłada się na jakość powietrza w tym mocno zaludnionym regionie Górnego Śląska.

Nagroda zostanie przeznaczona na budowę kotłowni gazowej w budynku Urzędu Gminy w Gorzycach.

Daniel Jakubczyk: Otrzymaliśmy 200 000 zł w formie grantu, który przeznaczymy na wymianę źródła ciepła w budynku użyteczności publicznej, w budynku Urzędu Gminy w Gorzyce. Wcześniej opracowaliśmy dokumentację projektową, jesteśmy gotowi. Wymieniamy źródło ciepła na gazowe. Budynek pochodzi częściowo z połowy XIX wieku, nie było wcześniej możliwości wymiany tego pieca na gazowe w istniejącej kotłowni, ponieważ kotłownia nie posiada jakichś fundamentów, po prostu kamień polny, tak jak w połowie XIX wieku się budowało. Będziemy dostawiali kotłownię zewnętrzną i na pewno poprawi to jakość powietrza w samym centrum, czyli w okolicach cmentarza, kościoła, domu kultury.

Dodajmy, że trzecie miejsce i 150 tysięcy złotych otrzymała gmina Świerklany. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup i montaż szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii w obiektach użyteczności publicznej.

Gminy z regionu docenione za walkę z niską emisją

Urząd Gminy w Marklowicach

W konkursie wyróżniono także gminy Krzyżanowice i Marklowice obie otrzymały po 50 tysięcy złotych. W Krzyżanowicach za te środki powstanie wewnętrzna instalacja gazowa w przedszkolu. A na co pieniądze wyda gmina Marklowice? Mówi jej wójt Tadeusz Chrószcz.

Tadeusz Chrószcz: Każda gmina miała w ramach tej nagrody określić sobie jakiś cel, gminy mają pewne zadania z zakresu elektromobilności do wykonania, więc wymyśliliśmy sobie zakup samochodu elektrycznego. Do tych 50 tysięcy, które otrzymaliśmy, musimy jeszcze dołożyć około 40 tys. „Komunalka” się porusza po gminie, tam chociażby jeżdżą i kontrolują te mikro oczyszczalnie, my tych mikro oczyszczalni wybudowaliśmy ponad 100 w Marklowicach.

Dodajmy, że była to pierwsza, pilotażowa edycja konkursu w ramach programu „Gmina pełną piersią”. Do konkursu wpłynęło 37 wniosków, wszystkie nagrody trafiły do gmin z regionu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj