Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grają w Wiedźmina, dlatego chcą się nauczyć języka polskiego [WIDEO]

Facebook Twitter

Choć nasz język dla obcokrajowców nie należy do najprostszych, oni chcą się go uczyć. W Cieszynie wystartowała dzisiaj (1.08.) 29. edycja Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej.

Przez najbliższy miesiąc poznawać będą tajniki naszej mowy ojczystej, ale poznają też okoliczne miasta. W zajęciach bierze udział 220 studentów z niemal całego świata.

Jak mówi nam Agnieszka Tambor dyrektor szkoły, powodów aby uczyć się polskiego jest wiele, także i takie niecodzienne jak gry komputerowe:

Coraz częściej też powody kulturowe się zdarzają, tzn. na przykład w Indonezji najpopularniejszą grą jest Wiedźmin, w związku z czym na targach w Indonezji studenci przychodzili do nas i prócz tego, że mogliśmy się pośmiać, że mamy tę samą flagę, tylko do góry nogami, to opowiadali nam o tym, że grają w Wiedźmina. Zdarzyło się kilku studentów, którzy mówili, że dzięki temu postanowili przeczytać Wiedźmina, a jak już przeczytali, to zaczęli na youtube włączać filmiki związane z Polską i językiem polskim. Pokazywali nam takie zeszyty, w których notują sobie słówka polskie, no i w związku z tym też zaczynali się uczyć języka polskiego.

A co o języku polskim mówią uczestnicy kursu? Posłuchaj naszej sondy:

Rozmawiali Martyna Wachtarczyk i Jan Bacza. Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 dzień sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów, przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj