Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Konferencja w Rybniku

Facebook Twitter

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Jak pomagać bliskim, który mają kłopoty psychiczne? O tym, o skutecznej terapii i farmakologii, w Rybniku rozmawiano podczas specjalnej konferencji.

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym

„Żyć pełnią życia” – tak zatytułowana była konferencja jaką zorganizowano w rybnickiej bibliotece (19.10). Rozmawiano o zdrowiu psychicznym, a lekarze, psychologowie i psychoterapeuci opowiadali o tym jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym. To bardzo ważny temat w naszych czasach. „Niestety jest coraz więcej osób, które dotykają problemy psychiczne. Pamiętajmy jednak, że można im pomóc, często wracają do życia w społeczeństwie” – mówiła kierownik w środowiskowy domu samopomocy Cogito Noster w Rybniku, Anna Grudzińska:

Anna Grudzińska: Trzeba powiedzieć, że oczywiście są takie momenty, moment remisji, gdzie ten stan się stabilizuje, gdzie możemy dobrze funkcjonować, możemy chodzić do pracy, możemy bardzo dobrze sprawdzać się w różnych rolach społecznych, rodzinnych. Natomiast zawsze trzeba pamiętać o tym, że potrzebna jest farmakoterapia, którą stosuje się cały czas. Trzeba cały czas być pod kontrolą lekarza psychiatry prowadzącego, który nas najlepiej zna. Więc z jednej strony owszem, można bardzo dobrze funkcjonować, ale nie wolno zapominać o tym, że trzeba jednak cały czas być pod kontrolą i stosować się do zasad farmakoterapii.

Bardzo ważną rolę w procesie leczenia odgrywa rodzina – podkreślała psycholog, psychoterapeuta, szefowa śląskiego stowarzyszenia „AD VITAM DIGNAM” pomagającego osobom po kryzysach psychicznych, Bożena Dorożyńska:

Bożena Dorożyńska: Bez współpracy z rodziną niewiele się udaje tak naprawdę. Te osoby, które nie mają oparcia w rodzinie, znacznie trudniej im się zdrowieje. To przymierze z rodziną to jest nie tylko to, że tak się kolegujemy z rodzinami w takim rozumieniu terapeutycznym oczywiście, czyli że dajemy wsparcie, dajemy edukację, ale że też rozumiemy rodzinę, nie obwiniamy jej za to, co się dzieje. Często – to już jest myślę – przeszłość, ale tak się działo. W tej chwili rodziny co raz częściej szukają pomocy, szukają edukacji, szukają wsparcia i tego miejsca, gdzie mogą bezpiecznie porozmawiać o sobie, o swojej sytuacji, takiej emocjonalnej bycia na co dzień z osobą, która jest po kryzysie psychicznym. Ale przede wszystkim znaleźć taki sposób, żeby mieć miejsce dla siebie, czyli dobrze wspierać osoby, ale też nie zapominać o sobie.

Jednym z prelegentów podczas konferencji był „ekspert przez doświadczenie” Arkadiusz Hartman, który sam zmaga się z chorobą, ale udało musi się ją przezwyciężyć. Wrócił do normalnego życia i pomaga innym dzieląc się właśnie swoim doświadczeniem, jak mówi: psychozy, kryzysu psychicznego oraz drogi do zdrowienia:

Arkadiusz Hartman: Pierwszy rok po hospitalizacji to była dosyć ciężka rekonwalescencja. Odkąd zostały wprowadzone zastrzyki, raz na trzy miesiące, to prowadzę spokojne, normalne życie. Myślę, że dobrze dobrane leczenie plus psychoterapia plus wsparcie bliskich ma kluczowe znaczenie. Ja pracuję jako asystent zdrowienia w Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku oraz dla Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku. Na co dzień wspieram osoby w kryzysie czy to w szpitalu, na oddziale przyjęciowym, czy na oddziale dziennym, czy środowisku w domu, gdzie przebywa pacjent. Ja jest z dala od „radzenia”, ja po prostu jestem przy tej osobie, wspieram ją, pokazuję na swoim przykładzie jak jest i daje nadzieję innym, żeby mogli wyjść.

Dodajmy, że ostatnie dane sprzed pandemii mówią, że w Polsce leczyło się psychiatrycznie ponad milion 600 tysięcy osób. Teraz ta liczba na pewno jest większa. Organizatorem spotkania było rybnickie Stowarzyszenie na Rzecz Psychoprofilaktyki i Promocji Zdrowia Psychicznego „Validus”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj