Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaką historię kryje ta obrączka? Pytamy w muzeum

Facebook Twitter

Wiemy, że tego dnia była sobota. Ktoś właśnie wtedy w 1966 roku ślubował sobie miłość. Wciąż szukamy właściciela lub właścicielki obrączki, jaka została znaleziona niedaleko szpitala w Wodzisławiu. Złoty krążek trafił do naszej redakcji, a my postanowiliśmy sprawdzić ile uda nam się dowiedzieć o młodej parze sprzed lat.

Mówi Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim:

Wiadomo, że osoba, która zawarła ten związek nie zrobiła tego w Wodzisławiu. Wiadomo, że w Wodzisławiu odbył się jeden ślub.

Radio 90: Wiemy z inicjałów, że obrączka nie należy do tych państwa, którzy brali ślub w Wodzisławiu.

Na pewno nie. Tutaj imiona i nazwiska są zupełnie inne. Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w 1966 roku była Matylda Walter.

Dyrektor muzeum w Wodzisławiu podejrzewa, że zgubiona obrączka należy do kobiety:

Są inicjały B. i Ch., ja myślę, że jest to imię i nazwisko. Tutaj można powiedzieć jedno, że ta obrączka była obrączką daną kobiecie przez mężczyznę. Jest to żeńska wielkość. Ona była noszona, widać ślady. Wstępnie udało się odczytać próbę tej obrączki, jest to niższa próba, ma na początku piątkę.

W latach 60. bardzo dużo osób przyjechało i osiedliło się w Wodzisławiu Śląskim:

Rzeczywiście związków dużo było zawieranych. W 1966 roku w Wodzisławiu zawarto 148 ślubów. Wodzisław w tym czasie się bardzo rozbudował, były to czasy rewolucyjne i zarazem był to cas milenijny, więc też to wszystko inaczej wyglądało. Ludzie byli pochłonięci rozbudową. Było to pokolenie, które pamiętało wojnę i te małżeństwa też były trochę inne niż dzisiaj. Relacje między małżonkami, rola kobiety. Dzisiaj mamy zupełnie inaczej. (…) Obecnie mamy inne czasy i myślę, że lepsze.

Obrączka wykonana jest ze złota, powtórzmy ma wygrawerowane inicjały B. i Ch. oraz datę ślubu. Wrócimy do tej historii jeszcze w Radiu 90. Wiesz coś więcej? Daj znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022