Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jastrzębie-Zdrój: Chaos i bałagan na placykach gospodarczych

Facebook Twitter

"Jeśli śmieci nie mieszczą się w pojemnikach, trzeba zmienić deklarację" - przypominają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej w jastrzębskim magistracie i pokazują zdjęcia placyków gospodarczych, gdzie panuje chaos i bałagan.

fot. arch. Wydział Gospodarki Komunalnej UM Jastrzebie

Utrzymanie porządku jest obowiązkiem właścicieli danej nieruchomości. Najczęściej problem dotyczy miejsc, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza:

Często się zdarza, że tego porządku nie ma, więc tutaj jak najbardziej należy o ten porządek zadbać, przede wszystkim w zakresie zbierania odpadów bo zbieranie odpadów to nic innego jak umieszczeni odpadów w odpowiednich pojemnikach. Te artykuły mają to na celu, żeby nie od razu karać, ale przede wszystkim edukować, informować na konkretnych przykładach. Pokazanie tych nieprawidłowości zawsze budzi emocje społeczne, nie traktujemy tego mechanicznie tylko próbujemy najpierw informować, edukować, czy to bezpośrednio adresując te uwagi do właściciela nieruchomości, czy poprzez takie artykuły.

-tłumaczy Honorata Uchto, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu. Według niej częstotliwość odbierania śmieci jest duża:

W zabudowie wielorodzinnej odpady zmieszane są np. trzy razy w tygodniu, podobnie odpady ulegające biodegradacji. Może faktycznie problemem będą nieruchomości niezamieszkałe, ponieważ tutaj jest pewnego rodzaju dobrowolność, natomiast właściciel sam deklaruje, patrząc na to jakie ilości odpadów wytwarza w okresie danego miesiąca bo mówimy tutaj o rozliczeniu miesięcznym. Jest określona częstotliwość od jeden do czterech razy przy czym tutaj obiekty o charakterze handlowym, usługowym mają tą częstotliwość co najmniej dwa razy w miesiącu.

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, płaci się za odebrane pojemniki z odpadami, czyli jaka ilość będzie zadeklarowana taką kwotę się płaci:

Każda nadmierna ilość odpadu po za pojemnikiem, powinna być obciążona dodatkową opłatą, a w związku z tym, że odpady mają być zbierane w pojemnikach to automatycznie należy zrozumieć, że każdy odpad zebrany po za tym pojemnikiem stanowi tak jakby balast, który trzeba uregulować, albo zmianą konkretnej deklaracji na dany miesiąc, albo zwiększeniem ilość pojemników co również łączy się ze zmianą deklaracji.

Odpady, które nie zostały zebrane w pojemnikach, nie zostaną odebrane przez służby miejskie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2020