Jastrzębie-Zdrój: Tymczasowy areszt dla kierowcy busa
Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju zastosował 3 miesiące aresztu wobec 41-letniego kierowcy ducato, który podejrzany jest o potrącenie 77-latki na przejściu dla pieszych oraz ucieczkę z miejsca, nie udzielając rannej pomocy.
Do zdarzenia doszło 22 grudnia około godziny 17.15 na ulicy Podhalańskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 77-letnia mieszkanka Jastrzębia-Zdroju została potrącona przez kierującego busem. Niestety kierowca nie zatrzymał się na miejscu wypadku, by udzielić rannej pomocy i odjechał z miejsca zdarzenia. 77-latka przewieziona została do szpitala. Lekarze oceniają jej stan jako bardzo ciężki.
Mundurowi w rozmowie ze świadkami ustalili, że był to biały bus. Stróże prawa natychmiast rozpoczęli poszukiwania takiego pojazdu na terenie miasta. Patrol ruchu drogowego, na jednym z parkingów przy ulicy Jasnej zauważył białego busa. Gdy policjanci podeszli bliżej ujawnili, iż pojazd jest uszkodzony, a w samochodzie śpi mężczyzna. Z trudem udało się go dobudzić. Mieszkaniec Żor miał problem z utrzymaniem równowagi, od mężczyzny czuć było alkohol, nie był w stanie poddać się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. 41-latek został zatrzymany.
Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów spowodowania wypadku, ucieczki z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy. 23 grudnia Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju wobec podejrzanego mężczyzny zastosował 3 miesiące tymczasowego aresztu.
Policja przypomina, że kierujący, który odjechał z miejsca zdarzenia, podlega surowszej odpowiedzialności. Za spowodowanie wypadku drogowego, w którym inna osoba odniosła ciężkie obrażenia ciała, grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli następstwem wypadku jest śmierć, wówczas takiej osobie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy kierowca oddali się z miejsca zdarzenia, sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności.
Na uczestnikach wypadków drogowych ciążą obowiązki, które wynikają z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, o czym stanowi artykuł 44 ustawy.
Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1. zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2. przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3. niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4. podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
– udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję;
– nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
– pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się -niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Czytaj także:
- Potrącenie pieszego na chodniku w Rybniku
- Potrącenie 85-letniego rowerzysty w Jastrzębiu-Zdroju
- Ukradł alkohol w Czerwionce- Leszczynach. Policja publikuje wizerunek złodzieja [FOTO]