Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy szpital w Raciborzu przestanie być jednoimienny?

Facebook Twitter

Lecznica decyzją wojewody została przekształcona w szpital leczący osoby zakażone koronawirusem. Coraz głośniej jednak mieszkańcy miasta i powiatu, a także samorządowcy domagają się, aby placówka przestała być jednoimienna. Czy jest na to szansa?

Mówi rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska:

Biorąc pod uwagę przede wszystkim obecną sytuację epidemiczną w województwie, mamy od początku tygodnia wzrost zakażeń. Jest to ponad 100 przypadków w ciągu doby. Biorąc też pod uwagę to, że nie spada liczba hospitalizowanych osób, około 200 osób jest nadal hospitalizowanych w szpitalach. Jest jeszcze jeden alarmujący czynnik, te nowe przypadki w 90% nie są bezobjawowe, osoby te skarżyły się na uciążliwe dolegliwości. Aby być przygotowanym na to, co może nastąpić jesienią, na razie nie będziemy podejmować pochopnych decyzji jeśli chodzi o zmienianie szpitali zakaźnych.

W ostatnich dniach wojewoda śląski spotkała się w tej sprawie z raciborskimi samorządowcami:

Spotkaliśmy się ze starostą, z radnymi, był również dyrektor szpitala w Raciborzu, był też jeden z lekarzy, po to, aby przeanalizować. Z tego co wiem, szpital miał przedstawić również taki swój plan na to jak powrócić do tej działalności albo przynajmniej prowadzić ją w ograniczonym zakresie. Nie całkiem likwidować działalność w obszarze zakaźnym, ale prowadzić też normalną. Obecnie analizujemy sytuację, ale tak jak mówię, jesteśmy bardzo ostrożni w związku ze wzrostem zakażeń w województwie.

Alina Kucharzewska przypomina także, że szpital nie przyjmuje pacjentów, ale mieszkańcy powiatu mają zapewnioną pomoc lekarską:

Jeżeli chodzi o Racibórz to tam uruchomione zostały poradnie, więc dostęp pacjentów z terenu powiatu raciborskiego i okolic jest do tych poradni. Odnośnie szpitala jeszcze wojewoda nie podjął decyzji, żeby przekształcić w normalną działalność.

Na razie nie wiadomo kiedy się to stanie, wiele wyjaśni się jesienią, kiedy przekonamy się czy mamy do czynienia z drugą falą zakażeń koronawirusem.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj