Kinga Kołosińska i Monika Brzostek rozpoczęły sezon od mocnego uderzenia

FIVB World Tour Shanghai Grand Slam 2013 - drugi turniej główny w sezonie, to w wykonaniu par kobiecych najlepszy wynik w historii. Dotychczas, zawodniczki odpadały w kwalifikacjach, jednak Kinga Kołosińska i Monika Brzostek (Rybnik) sezon 2013 rozpoczęły od mocnego uderzenia.

Po wspaniałym występie w CEV Satellite w Antalyi, gdzie zajęły 7 miejsce, swoją dobrą i stabilną formę potwierdziły w dwóch turniejach FIVB w Chinach. 17 miejsce w Fuzho i identyczny rezultat w Szanghaju, pozwalają optymistycznie patrzeć na cały sezon. Kinga Kołosińska (Lublin) i Monika Brzostek (Rybnik) zakończyły swój udział w turnieju FIVB World Tour Shanghai Grand Slam na 17 miejscu.

To najlepszy wynik Polek w turniejach najwyższej rangi, poprzednio zajęły taką pozycję w Starych Jabłonkach, w sierpniu 2011 roku. Takie osiągnięcie cieszy tym bardziej, że do gry przystępowały od kwalifikacji, w których stosunkowo łatwo, w 4 setach, odprawiły pary z Kanady oraz Kazachstanu. W rundzie głównej, rozstawione z numerem 27 – Kinga i Monika, trafiły do grupy F, gdzie za przeciwniczki miały zespoły z Czech (Kristyna Kolocova – Marketa Slukova numer 6), Hiszpanii (Liliana Fernandes – Elsa Baquerizo 11) oraz ponownie reprezentantki USA (Lauren Fendrick – Nicole Branagh, nr 24).

Optymizmem napawał fakt, że z każdą z tych par Kinga i Monika już kiedyś wygrywały, ale wiadomo było, że Polki nie są w gronie faworytek. Jednak już w pierwszym meczu, przeciwko faworyzowanemu duetowi z Czech, pokazały wielkie serce do gry, wygrywając 2-1 po niesamowicie zaciętych setach. Drugie spotkanie tego dnia, rozegrały z Lilianą i Baquerizo, którym łatwo uległy w Antalyi przed trzema tygodniami. Tym razem dziewczyny stanęły na wysokości zadania, wygrały 1. set, jednak później doświadczone Hiszpanki doprowadziły do tie-breaka, w którym ponownie były lepsze.

W piątkowy poranek, czekał je ostatni mecz grupowy i niestety wciąż nie były pewne awansu. W Fuzhou, dzięki wygranej nad Amerykankami, weszły do 1 rundy, natomiast porażka mogła je kosztować zakończenie rywalizacji. Na szczęście w sukurs przyszły Lili i Baquerizo pokonując Kolocovą i Slukovą, co przy zaciętym i niestety przegranym 2-0 meczu, dało awans Kołosińskiej i Brzostek.

W 1 rundzie, los skojarzył nasze dziewczyny z doświadczonymi reprezentantkami Brazylii, Talitą Antunes i Taianą Limą. Rozstawione z numerem 10 faworytki, dały naszym solidną lekcję siatkówki, zwyciężając w szybkim meczu do 14 i 14.

Tym samym, kończy się azjatycki początek sezonu, w którym Kinga i Monika zdobyły wspólnie 520 punktów do rankingu. Porównując to z zeszłorocznymi 54 punktami, widać wyraźny postęp.