Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Knurów i smog: rośnie świadomość mieszkańców

Facebook Twitter

Służby kryzysowe wojewody śląskiego ostrzegają, że istnieje ryzyko przekroczenia dozwolonej liczby 35 dni ze smogiem. Choć mamy dopiero początek roku to już wielokrotnie urządzenia pomiarowe pokazywały w naszym regionie przekroczenia norm pyłu zawieszonego.

Pomimo regularnych kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej wciąż są przypadki spalania w piecach rzeczy zakazanych:

Otrzymujemy liczne zgłoszenia ze strony mieszkańców dotyczące uciążliwości wynikającej z tzw. kopcących kominów i jesteśmy za to wdzięczni, że takie sygnały trafiają ze strony mieszkańców. Jeżeli chodzi o działania straży miejskiej w Knurowie za rok ubiegły 2019, to strażnicy miejscy przeprowadzili 124 kontrole kotłowni w budynkach mieszkalnych. Stwierdzono 32 nieprawidłowości. Te kontrole kończą się różnie, nałożeniem mandatów karnych, pouczeniem, bądź też skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

-mówi Andrzej Daroń, komendant Straży Miejskiej w Knurowie. W grudniu 2019 roku kontrolowano okolicę przy użyciu drona i platformy pomiarowej, która wyposażona była w cyfrowy analizator. Raz na jakiś czas knurowscy strażnicy chcą korzystać z takiego wypożyczenia sprzętu od prywatnej firmy:

W ubiegłym tygodniu podczas kontroli patrol stwierdził, że osoba, która rozpalała w piecu, wykorzystywała do tego celu m.in. olej silnikowy i to była też interwencja, która wynikała ze zgłoszenia mieszkańca. Zdarzają się przypadki spalania butelek plastikowych tzw. pet-ów, przypadki spalania płyt meblowych, także tutaj ta gama jest szeroka, jeżeli chodzi o odpady.

Komendant knurowskich strażników podkreśla jednak, że rośnie świadomość mieszkańców w zakresie walki z niską emisją, o czym świadczy ilość zgłoszeń przyjmowanych przez dyżurnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2020