Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kohut w Radiu 90: ”Śląski jest sexy”

Facebook Twitter

''Śląski jest sexy, a widzimy że coraz mniej ludzi się nim posługuje, dlatego chcemy by uznano go za język regionalny'' - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 europarlamentarzysta Łukasz Kohut.

Jaku już was informowaliśmy europoseł z Rybnika, kilka dni temu podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, dotyczącego ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych zaczął mówić po śląsku. Wywołało to spore zamieszanie, a tłumacz nie potrafił sobie z tą wypowiedzią poradzić:

Zrobiłem trochę larmo w Europarlamencie, po raz pierwszy śląsko godka zagościła na plenum Parlamentu Europejskiego. Wywołało to wiele komentarzy odnośnie statusu języka śląskiego i bardzo się cieszę, że do tego doszło, bo akurat debata odbywała się o mniejszościach etnicznych językowych i kulturowych i to był najlepszy moment na to, żeby ten język śląski wyciągnąć na powierzchnię Parlamentu Europejskiego. Zostało powiedziane na plenum przez wiceprzewodniczącego, że spiker mówił w innym języku, który nie jest oficjalnym językiem UE.

W Polsce od 2007 roku trwają starania różnych ugrupowań o to aby śląski został uznany za język. Nie udało się do tej pory. Zarówno rządy PO jak i PIS odrzucają projekty ustaw o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Obecnie przed nami szósta próba. Nie poddajemy się

– mówił Kohut – podkreślając że język to tożsamość.

W 2011 roku podczas spisu powszechnym ponad 800 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską, 500 tysięcy ludzi zadeklarowało że mówi po śląsku.

Radio 90: Dlaczego zależy Wam na tym, żeby śląski stał się językiem regionalnym?

Dlatego, że mamy śląską tożsamość, to jest dla wielu osób naprawdę bardzo ważne.

Radio 90: Gwara nam nie wystarcza?

Mamy język śląski, który nie jest uznany za język nawet regionalny, więc tutaj się to wszystko opiera, że to nie jest gwara, że to jest jednak coś innego, to jest inna tożsamość.

Radio 90: To jest język za którym ewentualnie stoją pieniądze, które można było uzyskać, dobrze myślę?

Oczywiście, że tak, bo jakby język w który się nie inwestuje wymiera. Widzimy po młodych Ślązakach, że ten język wymiera. Ja bym powiedział więcej, śląski jest sexy.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z europarlamentarzystą Łukaszem Kohutem do zobaczenia tutuaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj