Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Komputery retro. Powrót do przeszłości podoba się i starszym, i młodszym

Facebook Twitter

Wielkie "WOW" słychać było w sobotę (31.07.) na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, gdzie w trakcie Hoym Industry Fest, zorganizowano strefę gier retro. Zainteresowanie było spore.

Jak mówi Radiu 90 Przemysław Wrona, prezes fundacji „Dawne komputery i gry”, która od 11 lat przygotowuje spotkania z komputerami Atari czy Komodore, z jednej strony przychodzą pograć osoby, które pamiętają początki gier komputerowych, z drugiej nastoletni gracze, których nuży współczesny rynek.

Przemysław Wrona: To są osoby, które zaczynały przygodę z komputerami w latach 80. lub 90. i chcą do tego wrócić..

Radio 90: I pamiętają czasy, w których komputerów jeszcze nie było…

Przemysław Wrona: Tak, często tak i pamiętają przede wszystkim pojawienie się tego komputera, co dla osób młodszych nie jest już takie oczywiste, bo ten komputer od zawsze jest. Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie nastolatków, którzy są wręcz znużeni ogromem tytułów, jakie są dostępne. Chcą zobaczyć od czego się zaczęło, jak to wyglądało kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Wsiąkają na dobre godziny, w gry dużo starsze od nich.

Kiedyś w gry wkładano więcej serca

– dodaje Wrona:

Przemysław Wrona: Wydaje mi się, że więcej było pewnego rodzaju artyzmu, czyli twórca tworzył tytuł, który popularyzował się  po całym świecie. Teraz te najpopularniejsze tytuły są tworzone przez wielkie firmy, które zatrudniają przy jednym projekcie kilkaset osób. Trudno to porównać.

Radio 90: Serce wkładał ten, który tworzył, ale także ten, który grał…

Przemysław Wrona: Bardzo dużo nerwów kosztowało przejście gry, teraz się często gry ułatwia, żeby każdy mógł sobie z nią poradzić.

Radio 90: To takie połączenie między pokoleniami, że może tata z synem zagrać i powiedzieć: Patrz dziecko, tak to za moich czasów wyglądało.

Przemysław Wrona: Często tak jest, można zauważyć, że ten rodzic bardziej się interesuje niż ta osoba młodsza, ale to właśnie takie połączenie międzypokoleniowe.

Przemysław Wrona, prezes fundacji „Dawne komputery i gry”

Posłuchajcie jak podobał się powrót do przeszłości tym, którzy skorzystali ze stanowisk z retro grami:

Hoym Industry Fest, nie tylko z retro komputerami, ale też wykładami i industrialną muzyką odbył się po raz 5. na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku- Niewiadomiu.

Jak wspominacie Wasze początki z komputerami?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj