Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kosa i Karabin – to tytuł pieśni odnalezionej w Cieszynie. Udało się ją odtworzyć

Facebook Twitter

Kosa i Karabin - to tytuł pieśń odnalezionej w Cieszynie, dokładnie na jednej ze starych płyt jakie w swoich zbiorach ma Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Udało się ją odtworzyć także dzięki zaangażowaniu Radia 90.

Kosa i Karabin

Kosa i Karabin – pieśń odnaleziono na jednej ze starych płyt należącej do Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Za naszym pośrednictwem pomógł, miłośnik winyli z Rybnika, Piotr Bukartyk:

Piotr Bukartyk: Skontaktował się ze mną pan Zbyszek z Cieszyna, czy Pan pomoże. Trzeba odtworzyć płytę, która ma 78 obrotów, a nikt w okolicy nie ma takiego sprzętu. Dobrze trafił, bo ja taki gramofon posiadam. Okazało się, że to nie jest takie proste. Trzeba mieć stary gramofon z tubą na korbę napędzanym mechaniczną sprężyną. Znalazłem dzięki uprzejmości kolejnego winylomaniaka Mariusza. On znał kolegę, którego brat posiada taki gramofon sprawny. Pan się zgodził na to, żeby udostępnić ten gramofon do potrzeb nagrania. Pan z Cieszyna po paru dniach przyjechał, nagrał tę piosenkę. No i jest. Wniosek z tego taki, że miłośnicy winyli potrafią sobie pomagać i na telefon zorganizować nawet taką akcję, co naprawdę nie było proste, bo tych gramofonów na korbę już jest bardzo mało na rynku, a jeżeli są jakieś odnowione, to są kosmicznie drogie.

Piosenka „Kosa i Karabin” to marsz wojskowy, została napisana przed wojną i wydana w 1940 roku w Paryżu. Śpiewa ją przedwojenny aktor Tadeusz Szymonowicz, tekst napisał dwudziestoczteroletni Franciszek Maklakiewicz pseudonim „Izbicki”, który zginął w kampanii wrześniowej. Jak się dowiedzieliśmy piosenka był przygotowywana do filmu „Wojsko we wsi”, który z powodu wybuchu drugiej wojny światowej nie został nigdy dokończony a w 1939-tym roku została nagrodzona w konkursie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Kosa i Karabin

Sama płyta zawierająca utwór „Kosa i karabin” to biały kruk

– dodaje Piotr Bukartyk.

Piotr Bukartyk: Nie ma tego w katalogach żadnych. Wydawnictwo nie istnieje. Na temat wydawnictwa nie ma żadnego słowa. Na płycie jest wybity napis, że jest produkcji francuskiej. Niemniej płyta jest wyprodukowana w Polsce. To jest jedyny chyba egzemplarz znany i posiada go właśnie muzeum w Cieszynie. Jest wykonana z szelaku. To jest egzotyczna żywica drzew szelakowych, które występują w Tajlandii, w Indiach. Płyty wykonane z tego szelaku są niezwykle delikatne. Można powiedzieć, że to jest biały kruk.

Tekst piosenki został spisany. Co ciekawe będziecie mogli wspólnie zaśpiewać „Kosę i Karabin” bo ten marsz wojskowy bo znalazł się w Śpiewniku Patriotycznym. Zamieszczone tam utwory tradycyjnie są śpiewane na cieszyńskim rynku, gdzie co roku mieszkańcy spotykają się z okazji Święta Niepodległości i gdzie odbywa się Lekcja Śpiewania Patriotycznego. Początek tej jutrzejszej o 12.30.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj