Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ,,Nie chcę siać paniki, ale stoimy przed problemem”

Facebook Twitter

,, Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia koordynuje to co się dzieje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku'' - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Piotr Kuczera.

Jak już was informowaliśmy, wszystkie 54 łóżka dla pacjentów covidowych w rybnickim szpitalu są zajęte. Pacjenci wożeni są do innych placówek, choć oddział otwarto dopiero kilka dni temu:

Niestety jest to smutna wiadomość i na pewno mnie zaniepokoiła. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia koordynuje tą akcje. Było trochę czasu na przygotowanie, druga fala zachorowań musiała się zdarzyć i była czymś oczywistym.

Radio 90: Czy pana zdaniem rząd przygotował się należycie do tej drugiej fali?

Ja myślę, że odpowiedzią są karetki, które wożą po mieście i nie mają gdzie zawieźć pacjentów, a takie głosy do mnie dochodzą. Stoimy przed problemem. Ja nie chcę siać paniki, absolutnie, trzeba nam dzisiaj wyjątkowego spokoju w tym wszystkim. Obawiam się, że ta największa fala zachorowań dopiero przed nami.

Samorządowcy z Rybnika nie sygnalizowali tego problemu władzom województwa, jak mówi prezydent Kuczera:

niewykluczone, że stanie się to podczas telekonferencji z wojewodą.

Ile w ostatnich dniach było zachorowań na Covid-19 terenie działania rybnickiego Sanepidu w Rybniku, nie wiemy. Zarówno w sobotę i niedzielę stacja nie odnotowała oficjalnie żadnego przypadku. Oznacza to, że albo nie testowano mieszkańców, albo ktoś nie wpisał danych do tabel, albo mieszkańcy regionu już nie chorują. Prezydent Rybnika Kuczera pytany o te sytuację mówi, że od połowy marca służby Sanepidu nie podlegają już jego kompetencji.

Kolejnym problemem miasta Rybnika jest koronawirus w placówkach oświatowych:

Radio 90: Nie niepokoi pana ta sytuacja, która ma miejsce w placówkach oświatowych?

Każdego dnia jest inna, tak naprawdę jest bardzo dynamiczna i przyznaję, że jest rozwojowa. Dzisiaj wiem, że dwa przedszkola nie funkcjonują, część klas jest na nauczaniu zdalnym. Dyrektorzy szkół są odpowiedzialni i tym wypadku podejmą odpowiednie decyzje.

Radio 90: Czy w pana ocenie szkoły podstawowe i przedszkola powinny być nadal otwarte?

W mojej ocenie powinniśmy szukać modelu hybrydowego, co więcej, obawiam się, że zamknięcie szkół będzie niestety konieczne.

Tymczasem w związku ze wzrostem zachorowań Urząd Miasta Rybnika od dziś (20.10.) ogranicza kontakt z klientem, w przyszłym tygodniu ma przejść na dwuzmianowość:

Radio 90: We wrześniu odmrażacie urząd, otwieracie go dla klienta, po czym dziś go zamykacie

Panie redaktorze ja słyszałem w czerwcu, że pandemii nie ma, niech pan zgadnie z czyich ust. Z drugiej strony, jeżeli ten wskaźnik zakażeń będzie maleć, będziemy się otwierać za każdym razem, bo każdy chce wrócić do normalności. Ja też w urzędzie mam dziś problem, część załogi jest na L-4, część ma stwierdzonego koronawirusa, stąd od przyszłego poniedziałku będziemy wchodzili w pracę dwuzmianową, aby w ogóle nie wyłączyć poszczególnych wydziałów. To też może sparaliżować urząd, a on musi działać.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021