Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kujańska w Radiu 90: Nie karzemy za złe szkolne świadectwo

Facebook Twitter

Nie nagradzamy też za dobre. Tak mówiła w porannej rozmowie w Radiu 90 psycholog Mariola Kujańska. Jej zdaniem trzeba zaakceptować sytuację w jakiej znalazła się nasza pociecha.

Posłuchajcie, jak to z tymi ocenami jest:

Ja myślę, że trzeba przeczekać ten czas, bo kara nie przyniosłaby takiego efektu, jaki byśmy chcieli. Najistotniejsze jest to, żeby dzisiejsze świadectwo nie odzwierciedlało obietnic mamy czy taty, a a zatem: jeżeli przyniesiesz dzisiaj świadectwo z czerwonym paskiem będzie nowy laptop, nowy smartfon (…). To niekoniecznie tak. My mówimy o tzw. motywacji wewnętrznej, żeby ją wzbudzać u dzieci, żeby dzieciom chciało się chcieć. Aczkolwiek jest to bardzo trudne. Natomiast jeżeli dziecko uczy się tylko po to, żeby mieć nagrodę, to warto się zastanowić jak będzie wyglądało życie dorosłe naszego dziecka.

Warto wspierać dziecko zarówno w dobrej, jak i złej sytuacji, bo to nie był łatwy rok szkolny. Wszystko przez reformę edukacji. Przed nami wakacje, dokładnie 72 dni. Jak spędzić ten czas?

Wakacje to po pierwsze ma być czas odpoczynku, ma to być czas na zregenerowanie sił, tak, żeby 3 września przystąpić do szkoły z zapasem energii, ale też dobrej motywacji. Być może nawet u młodszych dzieci tęsknoty za szkołą. Tego nie widać u starszych uczniów, ale małe dzieci jeszcze mówią, że tęsknią za szkołą. Warto wyjechać na wakacje, byłoby super, gdybyśmy odpoczywali od naszych smartfonów. Martwimy się tym, bo wiemy, że będą dzieci, które spędzą wakacje przed ekranem, a to nie jest dobra forma odpoczynku.

Cała rozmowa z psycholog Mariolą Kujańską tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj