Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kwarantanna dla osób, które wracają zza granicy. Co z Chorwacją?

Facebook Twitter

"Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa; w Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen" - poinformował w środę (23.06.) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wielu Polaków spędza urlop w Chorwacji.

Waldemar Kraska na dzisiejszej konferencji powiedział, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od „bardziej klasycznego” koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego

– powiedział Kraska.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę (23/24 czerwca), będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało informacje o powrotach do kraju. Na szczęście są wyjątki i nie wszyscy trafią na kwarantannę. Kwarantanna nie będzie obowiązywała dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko COVID-19. Przyjeżdżający do Polski spoza Strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą zwolnieni z kwarantanny w przypadku gdy zostali w pełni zaszczepieni na COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej.

Jednak jak informuje resort zdrowia, nie będzie możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach.

Wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Zdrowia jak należy interpretować nowe zapisy w odniesieniu do Chorwacji, do której wybiera się wielu mieszkańców regionu. Czekamy na odpowiedź resortów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj