Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Logistycy mają być kształceni w Rybniku na Politechnice Śląskiej

Facebook Twitter

Chcemy od października uruchomić studia logistyczne - zapowiedział dziś (16.03.) podczas uroczystości 60-lecia Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku dyrektor CKI Zygmunt Łukaszczyk.

Od kilku lat w budynku na ulicy Kościuszki nie ma żadnego kierunku Politechniki Śląskiej. Są tam prowadzone między innymi studia podyplomowe, MBA, działa Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Kolegium Językowe, odbywają się kursy i seminaria dla nauczycieli.

Szukamy nowych form kształcenia

– mówił profesor Łukaszczyk.

Łukaszczyk: Miasto potrzebuje uczelni, a uczelnia potrzebuje miasta. To jest ta miastotwórczość i akademickość miastotwórcza dla gmin. Stąd też jesteśmy na takim etapie, aby wrócić z kształceniem politechnicznym, jeżeli chodzi o studia właśnie tutaj w ośrodku w Rybniku. Tym bardziej, że gminy potrzebują dobrych logistyków, dobrych inżynierów miejskich i dobrych logistyków miast i regionów, a to wszystko jest w stanie w tym całym pakiecie Politechnika na pewno przynieść dla tych miast.

Kierunek logistyka działa już na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W Rybniku odbywały się studia pierwszego stopnia.

Najważniejsze by byli chętni by studiować na tym kierunku

– mówi profesor Arkadiusz Mężyk rektor Politechniki Śląskiej.

Arkadiusz Mężyk: Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym wprowadziła taki zapis, że kierunek jest tylko jeden prowadzony na uczelni, w związku z tym my możemy ścieżki do promowania w ramach tego kierunku w różny sposób organizować. Podstawową sprawą to jest, żeby byli kandydaci. To kształcenie jest stosunkowo proste do uruchomienia, jeżeli będą chętni, żeby studiować. Ten kierunek już jest. On jest ciekawy i myślę, że ta ścieżka, którą będziemy tworzyli, ona będzie niezwykle ciekawa, bo przykład Subregionu Zachodniego to jest przede wszystkim przykład rozwoju terenów zurbanizowanych, a tereny zurbanizowane potrzebują ogromnej logistyki. To jest główna baza w tej chwili sprawnego funkcjonowania tak wielkich miast około stutysięcznych czy ponad stutysięcznych.

Z nadzieją na uruchomienie studiów politechnicznych w Rybniku patrzy prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Zawsze wierzę we współpracę, szczególnie gdy ta współpraca otwiera się na nowe pokolenia i na nowe pomysły. Dzisiaj ważne podsumowanie 60 lat obecności Politechniki Śląskiej w Rybniku. To uczelnia, która wniosła gigantyczny wkład w rozwój naszego miasta, szerzej całego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Oprócz historii trzeba nam pewnej perspektywy wyjścia do przodu i tego wyjścia bardzo twórczego i myślę, że Politechnika jest predysponowana do tego, aby w przyszłości od Rybnickiego Okręgu Węglowego przejść do Rybnickiego Okręgu Wodorowego, czyli do nowych technologii.

Samorządowcy mają świadomość, że jeżeli studia politechniczne miałyby rozpocząć się znów w Rybniku, warto poprawić komunikację publiczną pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami. Dodajmy, że w ciągu 60 lat Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku doczekała się około 10 tysięcy absolwentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj