Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Marklowice: Kotły w dzierżawę to dobry pomysł

Facebook Twitter

Kotły w dzierżawę- to pomysł, który się sprawdził. W Radiu 90 jesteśmy w Marklowicach, gdzie dwa lata temu wymyślono, że aby poprawić jakość powietrza, gmina kupi piece ekologiczne nowej generacji i wydzierżawi je mieszkańcom, którzy dzięki temu szybciej pozbędą się "kopciuchów". Zainteresowanie tą propozycją było ogromne.

podsumowuje wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz:

W pierwszym roku, czyli 2018 roku, kiedy program był realizowany, a więc cała dyskusja z mieszkańcami odbyła się na przełomie 2017/2018 roku, wtedy przyszło bardzo dużo mieszkańców, że brakło nawet miejsc w auli gimnazjalnej i o dziwo tylko w pierwszym roku otrzymaliśmy 260 zgłoszeń na ten system dzierżawny, a więc wymiana tzw. kopciuchów na kotły 5. klasy opalane ekogroszkiem. W następnym roku do programu przystąpiło 160 gospodarstw domowych. W dwóch latach mamy ponad 400 kotłów tylko w tym systemie.

Dodatkowo cały czas gmina dofinansowuje wymianę tradycyjnego ogrzewania na gazowe i wspierali wymianę starych kotłów gazowych na nowe.

W tym roku mamy trzecią edycję i już mamy zabezpieczone 0,5 mln zł, to jest na ten system dzierżawny, czyli możemy sfinansować ok. 50 kolejnych kotłów na ekogroszek, ale również coraz więcej mieszkańców widząc również konkurencję cenową w opalaniu ekogroszkiem z gazem, stwierdza, że gaz jest również coraz bardziej konkurencyjny w związku z tym, ci mieszkańcy, którzy mają gaz lub mieli gaz kiedyś, a odeszli od opalania gazu- nawet jeżeli mieli zamontowane kotły gazowe- w tej chwili powracają do opalania gazem.

Dzięki tym działaniom około połowa instalacji na terenie Marklowic jest ekologiczna:

Uważamy, że jak na skalę takiej małej gminy, to jest duży sukces, bo niewiele gmin ma w tej chwili taki poziom osiągnięty i powtarzam, tu trzeba bardzo dużo energii włożyć w to, aby mieszkańcom dobrze wytłumaczyć, o co w tym całym systemie chodzi- zachęcać. W tej chwili proces już idzie w odwrotną stronę. Coraz więcej mieszkańców, którzy mają wymienione kotły, następuje mobilizacja społeczna i że tak powiem, te delikatne szturchanie tych, którzy jeszcze kopcą i nie wymienili kotłów.

Do końca stycznia w Urzędzie Gminy w Marklowicach przyjmowane są wnioski mieszkańców zainteresowanych dzierżawą kotła 5. generacji. Pierwsze już wpłynęły.

Czy pomysł z Marklowic powinien się pojawić również w innych miejscowościach? Piszcie poniżej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 lipca 2020