Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Meleksy w Rybniku zamiast śmieciarek. RSK czyści w ten sposób ścieżki rowerowe

Facebook Twitter

Meleksy w Rybniku wykorzystywane są do wywożenia śmieci między innymi z koszy ustawionych przy ścieżkach rowerowych, skwerach. Są ładowane w bazie RSK.

Dwa nowe meleksy w Rybniku. Miasto kupiło pojazdy za 200 tysięcy złotych. Elektryczne autka trafiły już do Rybnickich Służb Komunalnych i zastąpiły tradycyjne pojazdy odbierające śmieci z kubłów na bulwarach czy szlakach rowerowo-pieszych. Mówi Łukasz Karbowiński oficer rowerowy z Rybnika:

Łukasz Karbowiński: elektryczne meleksy będą dbały o czystość, tak żeby te pojazdy duże, spalinowe np. śmieciarki nie musiały tam kolidować z ruchem pieszym i rowerowym. Są to małe, dwuosobowe pojazdy, elektryczne, w pełni zasilane prądem elektrycznym u nas na miejscu. Kilometrów mają na tyle, że spokojnie sobie przejadą całą infrastrukturę rowerową w mieście. Mają specjalną pakę z wywrotką, kratę na którą można wrzucać odpady.

Zakup pojazdów elektrycznych to zgodnie z przepisami obowiązek dla samorządowców. Od 1 stycznia 2022 oku próg wynosi co najmniej 10 procent, od 2025 roku ma to być minimum 30 procent floty.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024