Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osada rybacka na Pniowcu budzi kontrowersje. Projekt zostanie wycofany?

Facebook Twitter

Osada rybacka na Pniowcu, czyli inwestycja zaproponowana do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, napotkała na ogromny opór mieszkańców dzielnicy. Zebrano już ponad 600 głosów przeciwko planom budowy "Osady Rybniki".

Osada rybacka na Pniowcu dzieli mieszkańców

621 mieszkańców Chwałęcic podpisało się pod petycją do władz Rybnika w sprawie wstrzymania budowy osady rybackiej na Pniowcu. Inwestycja choć na razie jest tylko na papierze i aby być realizowana musiałaby wygrać tegoroczne głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego budzi ogromne emocje.

osada.rybnik.pl

Osada rybacka na Pniowcu: mieszkańcy Chwałęcic głośno protestują

Wczoraj (11.09.) w Szkole Podstawowej w Chwałęcicach mieszkańcy spotkali się z władzami Rybnika, dzielnicy oraz pomysłodawcami budowy za 4 mln złotych średniowiecznej osady:

Mieszkańcy dzielnicy na ten moment mówią stanowczo nie tej osadzie, nie sztucznej plaży, bo nie rozwiązuje naszych problemów. Wydajcie pozwolenie innym mieszkańcom, żeby przyjeżdżali i robili tak: tydzień temu, w  sobotę, godzina 22, cztery patrole policji gonią jakiegoś zbira. Powiem panu szczerze użyjemy wszystkich środków możliwych, żeby zaprzestać temu, co się dzieje u nas w dzielnicy. Trzeba to powiedzieć oficjalnie.

My złożyliśmy w Urzędzie Miasta petycję z prośbą o to, aby na chwilę obecną ta osadę nie powstawała, ponieważ ta osada na chwilę obecną i tak skomplikuje nasze życie, bo dzisiaj miasto jest głuche na te problemy, które stworzyło nam w związku z funkcjonowaniem plaży. Protestujemy przeciwko powstaniu czegokolwiek w tym miejscu w najbliższym czasie. Dopóki nie zrobicie państwo kanalizacji, odpowiedniego dojazdu.

Andrzej Sączek radny miasta z dzielnicy Chwałęcice, podkreśla że osada rybacka mogłaby być realizowana jedynie pod warunkiem, rozwiązania dotychczasowych problemów i niezbędnych inwestycji o które zabiegają mieszkańcy:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek: Odkąd zostałem radnym cały czas powtarzam: rok za rokiem mamy dokładnie tą samą sytuację. Ciągłe problemy z dojazdem, z brakiem miejsc parkingowych. Jeżeli miasto czy inwestorzy w ramach tego projektu deklarują, że wykonają drogę – przede wszystkim chodzi o łącznik ulicy Czecha i Pniowskiej, żeby mieszkańcy Pniowskiej i całej tej osady Pniowskiej – tak bym to powiedział – będą mogli dojeżdżać od ulicy Czecha, że nie będą musieli się przez Pniowiec przebijać w tych korkach. Więc to też jest już rozwiązanie. Do tego oczywiście kanalizacji. Infrastruktura sanitarno kanalizacyjna też musiałby być, jeżeli już kolejną taką inwestycję robią, bo bez tego nie ma w ogóle mowy o jakiejkolwiek ekologii.

Piotr Masłowski

Osada rybacka nie ma racji bytu bez odpowiedniej infrastruktury

Co na to władze Rybnika ? Na spotkaniu obecny był zastępca prezydenta miasta Piotr Masłowski, który kilka lat temu wspólnie z Forum Obywateli Rybnika zaproponował budowę osady. Wówczas mówiono że inwestycja może będzie realizowana ze środków unijnych. Gdy nie udało się ich uzyskać, zgłoszono projekt do budżetu obywatelskiego. Co dalej ? Piotr Masłowski twierdzi, że to projekt obywatelski i zgłaszający muszą zdecydować co dalej z nim zrobić:

Piotr Masłowski: To od zgłaszających zależy, czy go będą chcieli wycofać, czy chcą zostawić. To nie ma bezpośredniego wpływu. Formuła budżetu obywatelskiego jest jaka jest: mieszkańcy mają prawo na działkach miejskich proponowania swoich rozwiązań i tu mamy taką, a nie inną propozycję. Ja nie ukrywam, że miasto było temu przychylne, bo nawet plan zagospodarowania jest zmieniony w tą stronę, żeby była możliwość zrealizowania takiego przedsięwzięcia. Łącznik to jest rzecz, która gdyby miała zostać zrealizowana ta inwestycja, to tu bez tego łącznika się nie obejdzie, bo my mamy świadomość w urzędzie, że to musi być inwestycja, która będzie realizowana równolegle razem z tymi, co do tego nikt w urzędzie nie ma żadnych wątpliwości.

Lech Gęborski

Lech Gęborski jeden z pomysłodawców budowy średniowiecznej osady rybackiej „Rybniki” twierdzi, że taka inwestycja powinna powstać:

Lech Gęborski: Ja się nie dziwię ludziom, których dogoniło miasto, czyli żyli sobie w spokoju, w ciszy, a miasto przyszło i zapukał do nich. I cały problem będzie polegał na tym, żeby nie rezygnować z takiego obiektu, który ma być obiektem edukacyjnym i ma wyczerpywać tą część historii Rybnika, która jest przed industrializacją. Musimy budować na zasadzie porównania z innymi ludami, legend, tak jak to robią w Wodzisławiu, w innych miastach, tych starych, że nie zaprzepaszczają faktu, że dana miejscowość ma 900 lat i bardziej z tego trzeba być dumny i umieć wykorzystać.

Na wczorajszym spotkaniu żadne ustalenia nie padły. Jak dowiedziało się Radio 90 jeszcze przed głosowaniem nad tegorocznym budżetem obywatelskim, czyli przed 2 października ma dojść do spotkania w tej sprawie w węższym gronie. Niewykluczone, że projekt po protestach mieszkańców zostanie wycofany.

Zobaczcie galerię zdjęć z spotkania:

Czytaj także:

Zobacz, może cię zainteresuje:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023