Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miasto Radlin ze strategią rozwoju do 2030 roku. Rodzina na pierwszym miejscu

Facebook Twitter

Tamtejsi radni uchwalili dokument, który będzie obowiązywać do 2030 roku. Mieszkańcy wskazali na potrzebę tworzenia wspólnej przestrzeni do spędzania czasu w gronie najbliższych. Prace nad strategią trwały od wiosny.

Mówi Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina:

Zbigniew Podleśny: W tę strategię wpisują się już nasze starania o pozyskanie środków na budowę parku jordanowskiego, parków kieszonkowych, ale także małej architektury. Mieszkańcy cenią sobie, co od jakiegoś czasu, tak modnie się nazywa, slow city, czyli miasto, gdzie chcę mieć łatwy dostęp do tych podstawowych usług publicznych, ale także podstawowych usług w zakresie służby zdrowia, dobrej sieci komunikacyjnej, placówki oświatowe, możliwość wyjścia z rodziną na świeże powietrze, usiąść wśród zieleni.

Mieszkańcy wprost wskazali, że urzędnicy powinni zadbać o rozwój miejsc służących zacieśnianiu więzi rodzinnych. Ale strategia pokazuje też problemy, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć, np. w związku z transformacją społeczno-gospodarczą:

Zbigniew Podleśny: Tu głównie chodzi o dbałość o jakość powietrza, ale także o jakość wód. O ile z jakością wód jest coraz lepiej, o tyle przed nami dużo pracy w zakresie ochrony jakości powietrza. To także dbałość o obszary zdegradowane, czyli poprzemysłowe. Tutaj znowu, tak samo jak w obszarze transformacji społeczno-gospodarczej bardziej przewidujemy, próbując jakoś projektować tą przyszłość. Większość obszarów poprzemysłowych w przypadku Radlina jest aktywnie wykorzystywana, a także obszar usług lokalnych i ponadlokalnych. Mówimy o wykreowaniu witalnego, ogólnodostępnego centrum miasta, spędzania wolnego czasu, stworzenie miejsc aktywności dla różnych grup społecznych.

W trakcie przygotowań strategii sami mieszkańcy zwracali uwagę, by dbać o zieleń, także na prywatnych terenach:

Zbigniew Podleśny: To, że coś jest na terenie prywatnym, to równocześnie oznacza, że ma to wartość dla tego prywatnego właściciela, ale ma też znaczenie i wartość dla ogółu mieszkańców. Fajnie mieszkańcy zauważyli, że nie jesteśmy jakimiś osobnymi wyspami, tylko funkcjonujemy w kontekście społecznym. Odrębna kwestia to kwestia aktywizacji gospodarczej i społecznej, mówię o przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, o włączaniu osób, które żyją na marginesie życia społecznego. Aktywizacja gospodarcza, ułatwienie prowadzenia działalności, stabilna polityka podatkowa, przewidywalna polityka podatkowa, ułatwienia w zakresie współpracy między przedsiębiorcami.

Strategia obowiązuje do 2030 roku, ale w międzyczasie może być zmieniana, jeśli zmieniać się będą potrzeby mieszkańców Radlina. To ważny dokument, który ma też ułatwić staranie się o środki unijne na planowane inwestycje czy działania społeczne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024