Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Modzelewski: „Nie ma chętnych do ratownictwa górniczego, oczekujemy dodatków ratowniczych”

Facebook Twitter

W wiadomościach Radia 90 mówimy dziś o rozpoczęciu w sobotę akcji ratowniczej w kopalni Pniówek w Pawłowicach. W kwietniu ubiegłego roku w katastrofie w tej kopalni zginęło 16 górników. Do 7 z nich nie udało się wówczas dotrzeć i mają status zaginionych.

Gdy dziś (30.01.) w siedzibie dyrekcji kopalni trwała konferencja poświęcona akcji. Przed wejściem do kopalni protestowały Związki Zawodowe Ratowników Górniczych w Polsce.

Leszek Modzelewskim: Dyrektorzy są obciążani odpowiedzialnością za bezpieczeństwo na kopalniach, ciężko oczekiwać, żeby realizowali te nałożone na nich ustawowo obowiązki, jeśli nie będą mieli narzędzi to tego. Narzędziami do realizacji utrzymania bezpieczeństwa są m.in. ratownicy. Jeżeli nie ma chętnych do ratownictwa, to nie idzie realizować tych obowiązków. Bardzo dużo ratowników jest na chorobowym po tamtej akcji. Część zginęła, to też nas brakuje, ale proszę pamiętać, że my też się starzejemy i nabywamy prawa emerytalne. Jeżeli nowe umowy w 2012 roku wprowadzone zabrały wszystkie gratyfikacje i jakiekolwiek wynagrodzenie za akcję ratowniczą, to borykamy się z brakiem kandydatów. My się starzejemy jak każde społeczeństwo. Jeżeli nie będzie przez 10 lat nowych kandydatów, to kiedyś ta luka pokoleniowa wyjdzie na jaw.

Leszek Modzelewski przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce w JWS

Związkowcy oczekują oni od zarządu JSW zmiany polityki dotyczącej ratowników.

Leszek Modzelewski: Mamy świadomy zarząd, część pracowników zarządu była ratownikami, znają grupę zawodową. Większość kierowników ruchu zakładu górniczego, czyli odpowiedzialnych za kopalnie też znają środowisko ratownicze. Wiedzą, że jest to problem. Mamy dzisiaj koniunkturę, mamy dzisiaj pieniądze w spółce. Uważam, że lepszego momentu nie będzie jak na wyrównanie tego i objęcie wszystkich tymi dodatkami ratowniczymi, które różnicują nas w tej chwili jako kolegów.

Z Leszkiem Modzelewskim przewodniczącym Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce w JWS rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj