Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mroszczak komentuje słowa ministra Gawędy na temat budowy kopalni Paruszowiec

Facebook Twitter

'Minister nie mógł powiedzieć inaczej, jego deklaracje mają uspokoić obie strony' - mówi w Radio90 Michał Mroszczak przedstawiciel mieszkańców niezgadzających się na budowę kopalni Paruszowiec w Rybniku.

Przypomnijmy, wiceminister energii Adam Gawęda przyznał w porannej rozmowie w Radio90, że nie skreśla powstania kopalni Paruszowiec w Rybniku, ale wszystko musi się odbywać przy społecznej akceptacji:

Wydaje się, że minister nie mógł powiedzieć inaczej, bo minister nie może złożyć takiej deklaracji, że sprawę zamyka i on nie jest dyktatorem, który może całe postępowanie uciąć jednym słowem. Z drugiej strony uspokaja swoimi deklaracjami, że żadna decyzja nie zostanie podjęta bez udziału społeczeństwa, bez zgody mieszkańców. Są to takie deklaracje, które moim zdaniem nie są wiążące, mają uspokoić jedną i drugą stronę- oby nie uśpiły. Wiemy też, że zbliżają się wybory, więc te deklaracje będą bardzo spokojne- na pewno w tej chwili.

Cały czas czekamy na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która do końca października ma zdecydować czy wydać zgodę na eksploatację złóż węgla pod tą rybnicka dzielnicą- mówi Mroszczak:

Rozmawiamy ze sobą, rozmawiamy z Rybnickim Alarmem Smogowym, z radami dzielnic- jakieś tam plany w głowach nam się rodzą. Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami innych gmin zagrożonych eksploatacją, ale tak naprawdę nie wiele się może dziać, bo RDOŚ odroczył wydanie decyzji i musimy czekać. Ja uważam, że ta kopalnia w ogóle nie jest potrzebna, bo kopalnie istnieją, myślę, że złoża jakieś są, które nie są jeszcze eksploatowane. Otwieranie nowej kopalni w czasach kiedy się mówi o katastrofie klimatycznej i naukowcy to potwierdzają, że to ocieplenie jest- no jest to trochę bez sensu.

Słowa wiceministra energii Adama Gawędy, jakie padły w Radio 90 komentują także rybniccy urzędnicy. Do sprawy będziemy wracać.

Posłuchaj, co powiedział wiceminister Adam Gawęda w trakcie wizyty w studio Radia 90:

Gawęda w Radiu 90: Zbyt wcześnie by skreślać powstanie kopalni Paruszowiec [WIDEO]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021