StartWiadomości Wiadomości dnia

Mroszczak komentuje słowa ministra Gawędy na temat budowy kopalni Paruszowiec

Przypomnijmy, wiceminister energii Adam Gawęda przyznał w porannej rozmowie w Radio90, że nie skreśla powstania kopalni Paruszowiec w Rybniku, ale wszystko musi się odbywać przy społecznej akceptacji:

Wydaje się, że minister nie mógł powiedzieć inaczej, bo minister nie może złożyć takiej deklaracji, że sprawę zamyka i on nie jest dyktatorem, który może całe postępowanie uciąć jednym słowem. Z drugiej strony uspokaja swoimi deklaracjami, że żadna decyzja nie zostanie podjęta bez udziału społeczeństwa, bez zgody mieszkańców. Są to takie deklaracje, które moim zdaniem nie są wiążące, mają uspokoić jedną i drugą stronę- oby nie uśpiły. Wiemy też, że zbliżają się wybory, więc te deklaracje będą bardzo spokojne- na pewno w tej chwili.

Cały czas czekamy na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która do końca października ma zdecydować czy wydać zgodę na eksploatację złóż węgla pod tą rybnicka dzielnicą- mówi Mroszczak:

Rozmawiamy ze sobą, rozmawiamy z Rybnickim Alarmem Smogowym, z radami dzielnic- jakieś tam plany w głowach nam się rodzą. Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami innych gmin zagrożonych eksploatacją, ale tak naprawdę nie wiele się może dziać, bo RDOŚ odroczył wydanie decyzji i musimy czekać. Ja uważam, że ta kopalnia w ogóle nie jest potrzebna, bo kopalnie istnieją, myślę, że złoża jakieś są, które nie są jeszcze eksploatowane. Otwieranie nowej kopalni w czasach kiedy się mówi o katastrofie klimatycznej i naukowcy to potwierdzają, że to ocieplenie jest- no jest to trochę bez sensu.

Słowa wiceministra energii Adama Gawędy, jakie padły w Radio 90 komentują także rybniccy urzędnicy. Do sprawy będziemy wracać.

Posłuchaj, co powiedział wiceminister Adam Gawęda w trakcie wizyty w studio Radia 90:

Gawęda w Radiu 90: Zbyt wcześnie by skreślać powstanie kopalni Paruszowiec [WIDEO]

Zostaw komentarz