Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk!

Facebook Twitter

Pisarka zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jest drugą Polką z tym prestiżowym wyróżnieniem, w 1996 roku Akademia Szwedzka nagrodziła Wisławę Szymborską. My przypominamy, że Tokarczuk była gościem Rybnickich Dni Literatury w 2010 roku.

W 2010 roku Olga Tokarczuk była gościem Rybnickich Dni Literatury. To była jej druga wizyta w mieście, pierwszy raz na Dniach Literatury była w 1997 roku.

9 lat temu Małgorzata Kmieciak rozmawiała z nią w rybnickiej bibliotece o potrzebie spotkania się z czytelnikami:

Kiedy się ukaże książka, to wtedy jakoś czuję, że to jest część istnienia książki. Jasne, że chcę zobaczyć tych mitycznych czytelników: kim oni są i co oni też myślą. Bardzo ważne jest dla mnie o co pytają, jak im się to podoba, czy nastąpiło jakieś takie porozumienie. Książka powstaje w wyniku czytania przez czytelnika, bardziej niż w wyniku pisania, tak mi się wydaje. Ważniejsze jest to jak ona potem zaistnieje w wyobraźni, w wyobraźni czytelników. To jest dla mnie zawsze jakoś ważne i dopełnia sam ten tekst, który jest napisany i wydrukowany na papierze. Prawie wszystkie interpretacje są dozwolone z mojej strony.

Tokarczuk dostała literackiego Nobla za rok 2018, w którym nie przyznano wyróżnienia w związku ze skandalem obyczajowym. W tym roku przyznano więc dwie nagrody. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Monika Sokołowska o komentarz „na gorąco” poprosiła Jana Grzonkę z rybnickiej księgarni „Orbita”:

Jakie książki można już znaleźć na półkach w księgarni?

A czy mieszkańcy regionu kojarzą Olgę Tokarczuk?

Rozmawiała Monika Sokołowska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022