Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nasięźrzał pospolity – to jego szukamy w Noc Świętojańską

Facebook Twitter

Trudno jego nazwę wymówić, jeszcze trudniej znaleźć na łące. Nasięźrzał – to roślina z klasy paproci, chociaż kształtem jej nie przypomina. Mówimy o niej dzisiaj, ponieważ zbliża się noc Kupały. Czas, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza.

To właśnie nasięźrzał był w tę noc poszukiwaną rośliną przez panny. Przypomina wyglądem babkę szerokolistną. Na łodydze wystaje kwiat w delikatnym, białym kolorze. Otoczony jest szerokim liściem – tłumaczy Joanna Świba z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”.

Joanna Świba: On z wyglądu nie przypomniana klasycznej paproci, bardziej przypomina babkę szerokolistną, również wypuszcza tego typu kwiatki. Na Śląsku Cieszyńskim można znaleźć go w niewielu miejscach, należy też uważać ponieważ jest pod ścisłą ochroną, więc nawet przesadzenie do własnego ogródka może się skończyć wysokim mandatem. Roślina ta kwitnie w okolicach nocy świętojańskiej, więc prawdopodobnie nasi słowiańscy przodkowie tego kwiatu szukali myśląc o kwiecie paproci, bo klasyczna paproć nam nie zakwitnie, a jednak o coś więcej chodziło w tych wyprawach do lasu niż tylko spotkanie się ze swoją sympatią.

Kwiatu nasięźrzała nie możemy zerwać, ponieważ jest pod ścisłą ochroną, ale możemy mu zrobić zdjęcie. A jakie moce magiczne przypisywano tej roślinie?

Joanna Świba: Po natarciu się nim kobiety miały mieć duże powodzenie u mężczyzn.

Radio 90: Panowie również się nacierali?

Joanna Świba: Nie, panowie raczej tego nie praktykowali, oni mieli właśnie wybrać swoją dziewczynę, a dziewczyną zależało na tym żeby mieć jak największe powodzenie, to chyba zostało do dzisiaj.

Radio 90: Czyli to panie szukały tego kwiatu w tą noc?

Joanna Świba: Tak, chociaż też towarzyszyli im panowie, bo Noc Kupały była sposobem na schadzki w lesie par kochanków. Była nawet odpowiednia piosenka związana z rwaniem nasięźrzału: ”Nasięźrzale, nasięźrzale, Rwę cię śmiale, Pięcią palcy, szóstą, dłonią, Niech się chłopcy za mną gonią”.

Jeśli tej nocy uda wam się znaleźć ten wyjątkowy kwiat, poślijcie nam zdjęcie!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj