Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nawet 100 ciężarówek dziennie. Mieszkańcy Rybnika skarżą się na działalność betoniarni

Facebook Twitter

Tu nie można żyć, wszystko jest zapylone, oddychamy pyłem cementowym - mówią mieszkańcy ulicy Chwałowickiej w Rybniku, którzy skarżą się ciężarówki wyjeżdżające z pobliskiej betoniarni. Jak wyliczyli, nawet 100 ciężarówek dziennie przez 12 godzin kursuje od i do betoniarni.

Jedna z ciężarówek w rejonie betoniarni przy Chwałowickiej w Rybniku

Betoniarnia powstała, gdy budowano drogę Pszczyna-Racibórz, bo wykonawca uznał, że taniej będzie produkować beton na miejscu, niż go dowozić. Droga została wybudowana, a betoniarnię kupił prywatny właściciel. Od kilku miesięcy z betonem wyjeżdża na ulicę Chwałowicką, zadymiając okoliczne budynki:

Jak miasto Rybnik może pomóc mieszkańcom ulicy Chwałowickiej? Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg zapowiada, że będzie egzekwowało, by samochody wyjeżdżając nie zanieczyszczały drogi:

Jacek Hawel: Miasto na tę chwilę na pewno będzie reagowało i dochodziło, aby podmiot, który funkcjonuje tam, tego typu procederu nie uprawiał, czyli nie dochodziło do zanieczyszczania, bo ewidentnie jest to z tego rejonu i zobaczymy, jaka będzie reakcja. Co można zrobić? Można egzekwować prawo do niezanieczyszczania tejże drogi przez pojazdy, bo tonie jest tak, że można skarżyć właściciela, ale tu niestety prawo jest tak skonstruowane, że służby porządkowe, czyli policja i straż miejska mogą obciążać każdorazowo kierowcę pojazdu, który wyjeżdżając, doprowadza do sytuacji, jaką tam dzisiaj mamy

Każdorazowo pojazd powinien być czyszczony- mówi Jacek Hawel, dodając, że mieszkańcy powinni na bieżąco informować straż miejską czy policję, a ta powinna karać kierowców:

Jacek Hawel: Każdy wyjazd, jeżeli pojazd potencjalnie może zanieczyszczać nawierzchnię jezdni tam istniejącej, kierowca takiego pojazdu ma obowiązek umyć samochód. Umyć w taki sposób, żeby nie zanieczyszczać drogi.

Radio 90: Mówi Pan, że od tego jest straż miejska i policja, żeby pilnować porządku, ale trudno sobie wyobrazić, żeby tam przez 24 godziny na dobę stał tam radiowóz.

Jacek Hawel: Zgadza się. Takie są realia, ale też trudno sobie wyobrazić, żeby w tamtym miejscu stał naczelnik wydziału dróg.

Radio 90: Czyli co pozostaje mieszkańcom?

Jacek Hawel: Zgłaszać sytuację, w których wyjeżdżające samochody dokonują takich, a nie innych czynności, czyli zanieczyszczania tejże drogi.

Naczelnik wydziału dróg zapowiada, że droga zostanie wyczyszczona, ale podkreśla, że to przede wszystkim obowiązek kierowców, by nie zanieczyszczać ulicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022