Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie w sali wystawowej, a w witrynach. Zobacz wystawę Zamku Cieszyn

Facebook Twitter

Inaczej niż zwykle można oglądać wystawę przygotowaną na Zamku Cieszyn. W witrynach budynku A, Oranżeria, prezentowana jest ekspozycja "Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła".

www.facebook.com/ZamekCieszyn

To sposób, aby mimo pandemii i obostrzeń pokazać wystawę „Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła”.

Wystawa prezentuje rzemieślników, których wytwory obrazują ideę nowego rzemiosła.

Obecny rok przyniósł nam weryfikację wielu postaw konsumenckich. Poddał pod dyskusję podstawowe wartości, na których opieramy nasze codzienne wybory. Przerwane łańcuchy dostaw przyniosły zwrot w kierunku produkcji lokalnej. Dały też szansę drobnej wytwórczości. Chętniej kupujemy, gdy znamy pochodzenie przedmiotu, historię jego powstania i gdy wiemy, że stoi za nim konkretny człowiek. Zagrożenie kryzysem gospodarczym przyniosło też aktywizację lokalnych inicjatyw, a pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawił, że wolimy kupować mniej i naprawiać, mieć przedmioty lepszej jakości, z materiału o znanym pochodzeniu. Wiedza o materiale, możliwość jego utylizacji, proces powstawania przedmiotu stały się równie ważne, jak sam efekt końcowy.

– czytamy na stronie Zamku Cieszyn:

Jeszcze innym powodem zainteresowania rzemiosłem jest wywołany przez pandemię przymus pobytu w domu i cyfrowy porządek zajęć online, telekonferencji, wirtualnych spacerów. Dom stał się szczególnie ważny, a naszą reakcją jest potrzeba otaczania się namacalnymi przedmiotami. Namacalnymi dosłownie, o dającej się wyczuć pod opuszkami palców strukturze. Piękno, jakość, materialność nabrały znaczenia, a wnętrza stały się sposobem na wyrażenie naszej osobowości.

Dla wielu twórców rzemiosło to także źródło utrzymania w trudnych gospodarczo czasach. Warto mieć na uwadze te konteksty oglądając wystawę, jak i robiąc codzienne zakupy.

www.facebook.com/ZamekCieszy

Oprowadzanie kuratorskie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj