Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nielegalni imigranci zatrzymani. Syryjczycy podawali się za Polaka, Belga i Hiszpankę

Facebook Twitter

Nielegalni imigranci w czasie kontroli na lotnisku podawali się za Belga, Hiszpankę, a nawet ... Polaka. Kontrolerzy nie dali się nabrać.

Nielegalni imigranci zatrzymani na lotnisku

Nielegalni imigranci podawali się za Polaka, Belga i Hiszpankę, próbując dostać się do Polski

Nielegalni imigranci znów próbowali przedostać się do Polski posługując się fałszywymi, albo cudzymi dokumentami. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach  w ostatnich dniach trzy takie osoby. Wszystkie pochodziły z Syrii.  Cudzoziemcy przylatują samolotami rejsowymi z Aten w Grecji i posługują się fałszywymi lub należącymi do innych osób dokumentami. Mimo że te działania kończą się niepowodzeniem, wciąż odnotowujemy nowe takie próby.

I tak funkcjonariusze zatrzymali 43-letniego obywatela Syrii, który posługiwał się oryginalnym polskim dowodem osobistym, należącym do innej osoby. Dokument ten figurował w bazach danych jako dokument utracony. Cudzoziemiec został zatrzymany. Kolejnego dnia funkcjonariusze zatrzymali kolejnego Syryjczyka, również posługującego się cudzym, oryginalnym, tym razem belgijskim dowodem osobistym. Stwierdzono, że wizerunek osoby kontrolowanej znacząco odbiega od wizerunku osoby zamieszczonym na przedstawionym dokumencie. 37-latek został zatrzymany.

Wobec obu cudzoziemców wszczęte zostały postepowania karne, w ramach których przedstawiono im zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się cudzym dokumentem tożsamości. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 zł każdy za nielegalne przebywanie na terytorium Polski. Obaj także dobrowolnie poddali się karom 3 i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Komendant Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach wszczął postepowania administracyjne dotyczące zobowiązania do powrotu.

Ostatnia z zatrzymanych osób, to 32-letnia Syryjka, która po przylocie z Aten przedstawiła do kontroli katowickim funkcjonariuszom podrobiony hiszpański dowód osobisty. W trakcie dalszych czynności służbowych cudzoziemka oznajmiła, iż pochodzi z Syrii, a na potwierdzenie swoich deklaracji okazała paszport wydany przez władze Syrii. Podróżna przyznała, że nielegalnie przedostała się do Grecji około dwóch miesięcy temu, a za całą podróż z Syrii zapłaciła około 7 – 8 tysięcy euro. Oświadczyła również, że zamierza udać się do Berlina, gdyż tam przebywa jej mąż i tam planuje złożyć wniosek o azyl. W związku z nielegalnym przebywaniem na terytorium RP cudzoziemkę ukarano mandatem w wysokości 500 zł. Obecnie trwają dalsze czynności służbowe w jej udziałem.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj