Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nietypowa ekspozycja w gliwickiej komendzie. Jest poświęcona historii techniki kryminalistycznej

Facebook Twitter

Nowa ekspozycja w gliwickiej komendzie. Miejscowi policjanci prezentują na niej historię technik kryminalistyki.

Kącik historyczny, a w zasadzie to jest to nowa ekspozycja w gliwickiej komendzie. W siedzibie mundurowych powstała ekspozycja, która upamiętnia historię techniki kryminalistycznej. Pomysł na stworzenie kącika historycznego wynika z obserwowanych szybkich zmian w dziedzinie technologii kryminalistycznej, które sprawiają, że nowe pokolenie policjantów nie zawsze rozpoznaje narzędzia używane przez poprzedników.

Za stworzenie tej ekspozycji odpowiada kierownik gliwickiego pionu techniki kryminalistycznej, asp. sztab. Dariusz Sikora, oraz jego zespół. Celem tego przedsięwzięcia jest utrwalenie dziedzictwa tej specjalności dla przyszłych pokoleń.

W każdej komendzie policji, również na szczeblu powiatowym czy miejskim, działają piony techniki kryminalistycznej. W Gliwicach pracuje jedenastu wyspecjalizowanych policjantów, którzy posiadają obszerną wiedzę z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, chemii, fizyki, informatyki, fotografii i elektroniki. Oprócz obsługi zdarzeń kryminalnych, ich zadaniem jest również realizacja zleceń od prokuratur i sądów.

Ponieważ obecne czasy to okres intensywnego rozwoju nauki i narzędzi służących do zabezpieczania śladów przestępców, często sprzęt używany jeszcze kilka lat temu odchodzi do lamusa. Młodzi adepci sztuki policyjnej nie zawsze są w stanie zidentyfikować stare urządzenia. Dlatego zespół gliwickich techników postanowił utworzyć minimuzeum – kącik historyczny sprzętu techniki kryminalistycznej. Celem tej inicjatywy jest uratowanie od zapomnienia starych narzędzi służących kryminalistykom.

Na ekspozycji można zobaczyć różne ciekawe eksponaty, takie jak sprzęty fotograficzne, kamery VHS, walizki kryminalistyczne, wyposażenie ciemni fotograficznej oraz narzędzia i materiały do ujawniania i utrwalania zabezpieczonych śladów. Jeden z bardziej interesujących eksponatów to sprzęt do wykonywania zdjęć osobom podejrzanym, który zawiera drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, nawiązujące wyglądem do krzeseł elektrycznych znanych z amerykańskich filmów.

Ze względu na ograniczenia lokalowe w siedzibie gliwickiej komendy, na zwiedzanie tej wystawy będą mogły umawiać się szkoły, przede wszystkim klasy mundurowe, oraz studenci. Po przeniesieniu się do nowej siedziby komendy, ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Obecnie, w trybie wyjątkowym, pasjonaci kryminalistyki i fotografii mają możliwość odwiedzenia ekspozycji, po wcześniejszym umówieniu się z kierownikiem Zespołu Kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

/PAP/

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj