Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa wystawa w muzeum w Raciborzu z pracami z Galerii Sztuki Współczesnej

Facebook Twitter

Na wystawie „Środowisko twórcze Raciborza w drugiej połowie XX wieku” zaprezentowano prace 11 artystów, otwarcie ekspozycji w najbliższy piątek (5.08).

mat.prasowe/ C. Kotowicz, Mała panorama Markowic, pł. ol. 1986

Nieformalna Raciborska Grupa Artystyczna powstała pod koniec lat 60. XX stulecia. Do tworzącego Józefa Olendra w 1968 roku dołączyli malarze: Cezariusz Kotowicz, który objął stanowisko dyrektora raciborskiego muzeum i Marian Chmielecki, mianowany kierownikiem raciborskiego salonu BWA oraz młodzi absolwenci katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Zofia Górska-Zawisłowa i Marian Zawisła, który podjął pracę w raciborskim muzeum.

Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że za nieliczną grupą plastyków stały instytucje statutowo propagujące kulturę plastyczną, w których artyści byli zatrudnieni. Pierwszą wystawę prac plastyków raciborskich otwarto w Klubie MPiK w „Galerii Jednej Ściany” i w Muzeum w Raciborzu w 1970 roku.

– podaje Julita Ćwikła z muzeum w Raciborzu. Na początku 1974 roku powstało w mieście Biuro Wystaw Artystycznych. W latach 1970-1991 grupa artystów raciborskich zorganizowała 20 wystaw na terenie Raciborza. Artyści prezentowali swoje prace w Opolu, Katowicach, Bytomiu, Tychach, Opawie. Do udziału w wystawach zapraszano twórców z terenu Polski i Czechosłowacji, najwięcej z województwa katowickiego i opolskiego.

Na wystawie „Środowisko twórcze Raciborza w drugiej połowie XX wieku” zaprezentowano prace 11 artystów: Józefa Olendra, Cezariusza Kotowicza, Zofii Górskiej-Zawisłowej, Mariana Zawisły, Mariana Chmieleckiego, Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej, Pawła Przyłęckiego, Zyhdi Çakolli, Marii Mleczko-Kandziory, Jakuba Klai i Wiesława Grąziowskiego.

Wszystkie prace pochodzą z Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum w Raciborzu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023