Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Minister Niedzielski odniósł się do sytuacji w województwie śląskim

Facebook Twitter

Kolejny tydzień z nauką zdalną we wszystkich klasach, zamkniętymi żłobkami i przedszkolami, z nieczynnymi salonami kosmetycznymi i fryzjerskimi. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia, to jest niedziela w przyszłym tygodniu.

Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Rząd argumentuje to trudną sytuacją w szpitalach.

Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia

– powiedział dziś na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, to zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki, ograniczenia w handlu, nadal zamknięte są galerie i centra handlowe a także duże sklepy meblowe i budowlane. Nie mogą pracować fryzjerzy i kosmetyczki, nieczynne są hotele. Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte są kina, teatry czy muzea.

Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie.

-dodał Niedzielski. Minister odniósł się także do aktualnej sytuacji w województwie śląskim:

Śląsk jest województwem, które nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie z pandemią. Mamy wsparcie z trzech stron, bo z jednej strony województwo łódzkie bardzo pomaga województwu śląskiemu. Szpital w Radomsku wczoraj mniej więcej przyjął 50 pacjentów z województwa śląskiego. Ci pacjenci, którzy trafiają do województwa łódzkiego są wstępnie triażowani w Częstochowie i dalej transportem kołowym wiezieni do szpitala w Radomsku, który to zresztą będzie zwiększał proporcję czy tę część, która jest przygotowana dla pacjentów ze Śląska. Od strony zachodniej Śląsk jest zabezpieczony przez województwo opolskie, tam szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje pacjentów wiezionych właśnie z granicznych powiatów województwa śląskiego. Z kolei jeżeli chodzi o wschodnia część Śląska, tutaj mamy ewentualność współpracy z województwem małopolskim. Tam mamy poszerzany szpital na hali expo, wczoraj podjęliśmy decyzję o poszerzeniu łóżek w tym szpitalu, tam również będą miejsca dla pacjentów ze Śląska.

Minister Niedzielski odniósł się do sytuacji w całym kraju.

Blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.

Przypomnijmy, obowiązujące obostrzenia!

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024