Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od dzisiaj (08.01.) skierowania lekarskie tylko w wersji elektronicznej

Facebook Twitter

Nie na papierze a w postaci czterocyfrowego kodu. Od 8 stycznia wszystkie skierowania do lekarzy specjalistów będą wystawiane w formie elektronicznej. To kolejny krok m.in. po e-recepcie zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.

System działał testowo od kilku miesięcy, od dzisiaj (08.11.) wszystkie skierowania muszą przybrać formę 4 cyfr. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu podłączonego do platformy e-zdrowie i podpisuje cyfrowo. Dzięki temu rozwiązaniu nie obowiązuje już termin 14 dni na dostarczenie osobiście skierowania.

Wystarczy zadzwonić do placówki i podać swój pesel oraz kod

– tłumaczy Rafał Razik, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.

To są skierowania do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz na lecznictwo szpitalne. Natomiast dotyczy to również badań medycyny nuklearnej, badań tomografii komputerowej, rezonansu, tego typu świadczenia medyczne. Sanatoria nie, ponieważ wymagają one potwierdzenia ze strony NFZ, w związku z tym te skierowania do sanatoriów nadal są w formie papierowej tak jak do tej pory.

Elektroniczne skierowanie otrzymamy tak jak elektroniczną receptę w postaci czterech cyfr. Poprawność danych i same skierowanie możemy sprawdzić m.in. w Internetowym Koncie Pacjenta.

Jest ono dostępne pod adresem pacjent.gov.pl

– dodaje Razik.

Ponieważ tam zapisują się wszystkie zarówno e-skierowania, jak i e-recepty, tam jest cała historia naszego leczenia. Wszystkie świadczenia medyczne, które otrzymaliśmy, są zapisywane na naszym koncie. Gorąco zachęcamy i polecamy, żeby każdy takie Internetowe Konto Pacjenta założył. Można to dokonać bardzo prosto przez stronę internetową. Jeśli ktoś nie ma Internetu, komputera to nic nie stoi na przeszkodzie, ponieważ jak w przypadku e-recepty otrzymać tzw. wydruk.

Taki wydruk jest tak samo honorowany, jak ten w postaci cyfrowej. Znika też problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj