Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od piątku w Cieszynie mają ruszyć wypłaty dodatku węglowego. Miasto ma już pieniądze

Facebook Twitter

Blisko 2200 wniosków o dodatek osłonowy, w tym i węglowy, wpłynęło do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie. W ostatnich tygodniach były one nie tylko zbierane, ale i analizowane.

Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna

Zanim wypłacimy środki, musimy sprawdzić poprawność wniosków

– przekonuje Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna. Nim wypłata środków ruszy, cały czas można będzie złożyć wnioski.

Gabriela Staszkiewicz: Oczywiście w międzyczasie będą zbierane również wnioski o dodatki osłonowe dotyczące innych źródeł. Do takiej weryfikacji jesteśmy zobligowani. Były też takie przypadki, że z jednego mieszkania były trzy wnioski. Myślę, że zdarzało się to w całym kraju, więc my też jesteśmy na to specjalnie uczuleni, tym bardziej że jesteśmy zobligowani i ewentualnie jesteśmy pociągnięci do odpowiedzialności, więc Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej weryfikuje te wnioski.

Jak zapewnia Staszkiewicz, miasto jak najszybciej będzie chciało wydatkować środki mieszkańcom. Jak informuje burmistrz, na konto miasta wpłynęły już środki na wypłaty dodatku. Wypłaty dla mieszkańców powinny ruszyć niebawem.

Gabriela Staszkiewicz: To nie są pieniądze, które są na całość tych wniosków, natomiast jest to pierwsza transza, która pozwoli na pierwsze wypłaty. Do teraz była zasada, że do 30 dni, w tej chwili została zmieniona do 60 dni. Te wypłaty będą, natomiast przed wypłaceniem tego mieszkańcom muszą zostać dokonane zmiany w budżecie miasta. W czwartek jest rada miasta, na której takie zmiany zostaną przegłosowane – taką mam nadzieję – i w związku z tym od piątku te wypłaty mogą ruszyć.

Wiele gmin wskazywało przypadki mnożenia przez mieszkańców liczby gospodarstw domowych pod jednym adresem. Drugim sposobem obejściem prawa było korygowanie wpisów w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budownictwa. Celem było wykazanie, że w danym domu głównym źródłem ciepła jest piec węglowy. Po nowelizacji wpisy korygujące mają znaczenie prawne tylko do daty 11 sierpnia 2022 r. Po tej dacie gmina rozpatrując wniosek o dodatek węglowy, uzna wpis do CEEB tylko dla nowych domów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024