Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Odbicia”. Wystawa Marii Budny-Malczewskiej w Galerii „Smolna” w Rybniku

Facebook Twitter

Portrety Marii Budny-Malczewskiej można już oglądać w Galerii Smolna przy filii nr 8 rybnickiej biblioteki. To propozycja wystawy na czas wakacji. Wernisaż i spotkanie z artystką już jutro (15.07.).

Fot.pixabay.com

Jest to pierwsza wystawa jej prac w tym miejscu

– zaznacza kierująca filią:

Marzena Oleksy: To jest marka sama w sobie, działa w Rybniku na polu kulturalnym już od ponad 30 lat. Z biblioteką miejską współpracuje od ponad 20 lat, co było widać, jeżeli ktoś śledzi nasze wydarzenia kulturalne, to faktycznie Pani Maria miała w bibliotece głównej wystawy indywidualne, była patronem innych artystów. Jest osobą, która nie tylko sama maluje, ale też edukuje. Współpracuje z różnymi organizacjami, brała udział w projektach międzynarodowych, jest mentorką młodych artystów. W Galerii „Smolna” po raz pierwszy pokazuje swoje prace, z czego ja się bardzo cieszę.

Człowiek jest bardzo ważny dla Marii Budny-Malczewskej, jest jej inspiracją:

Maria Budny-Malczewska: Wszyscy znają mnie z klimatów kobiecych, a portret równolegle w mojej twórczości istnieje. To jest bardzo trudny przedział takiej pracy, ponieważ pochłania bardzo dużo energii, emocji, ja to nazywam taką dobrą adrenaliną ponieważ to jest kontakt z żywym człowiekiem. W każdym portrecie staram się uchwycić to, co jest nieuchwytne.

Artystka tworzy portrety w różnych technikach:

Maria Budny-Malczewska: To jest rysunek, akwarela, olejne malarstwo, akrylowe. Również łączę techniki, kolaże. To uchwycenie charakterystyki danej osoby jest bardzo trudne i przyznam, że najbardziej lubię w portretach jak mogę trochę zastosować karykatury.

Maria Budny-Malczewska skupia się na cechach charakteru osoby, której portret maluje:

Maria Budny-Malczewska: Jest też ważny ten moment, kiedy przychodzi portretowany i jego reakcje nie zawsze pokrywają się z moimi emocjami. Uważam, że artysta ma to prawo wypowiedzenia się w swojej technice. (…) Ja należę do artystów, którzy raczej idealizują ludzi, ale troszeczkę tej karykatury lubię.

Wystawę portretów autorstwa Marii Budny-Malczewskiej w Galerii „Smolna” w Rybniku można oglądać do 2 września. Wernisaż jutro (15.07.) o godz. 18.00.

mat. prasowe

O artystce:

Wykształcenie artystyczne Maria Budny-Malczewska zdobyła w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej oraz we wrocławskiej Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie w 1979 roku otrzymała tytuł magistra sztuki. Jej pasją jest malarstwo, rysunek, projektowanie oraz praca z ludźmi w charakterze animatora kultury i sztuki oraz pedagoga. Od 20 lat prowadzi grupę malarską Artystycznie Aktywni, a także warsztaty z rysunku i malarstwa studyjnego dla młodzieży zainteresowanej studiami artystycznymi i architektonicznymi.

W Rybniku zorganizowała kilka edycji Festiwalu Sztuki Współczesnej, zrealizowała też kilka projektów artystycznych z udziałem seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Brała udział w unijnych projektach we Włoszech, Portugalii i Irlandii, a w 2017 roku została uhonorowana tytułem Człowieka Roku w dziedzinie kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Jak sama przyznaje, człowiek – postać odgrywa istotną rolę w jej twórczości, nie mniej ważny jest dla niej portret będący artystycznym wizerunkiem konkretnej osoby.

Artysta własnym środkiem wyrazu maluje, rysuje lub rzeźbi zewnętrzne podobieństwo osoby, ale też często wydobywa cechy jej charakteru lub zainteresowania

– mówi Maria Budny-Malczewska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj