Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO2021 zawita do Jastrzębia

Facebook Twitter

Prawie stu autorów z całego świata pokaże swoje wystawy w 40 galeriach na Górnym Śląsku. Kilka z nich zagości w Jastrzębiu. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2021 od jutra (22.10.) w naszym regionie. To najprostsza metoda otrzymywania zdjęć: nie jest potrzebny do niej aparat fotograficzny z obiektywem. Wystarczy wyciemnione pudełko z materiałem światłoczułym, do którego przez niewielki otwór wpadać będzie światło.

Wystawy zaplanowane w Jastrzębiu zlokalizowane będą w pięciu galeriach sztuki, ale pokazana zostanie plenerowa wystawa w Parku Zdrojowym. W sobotę (23.10.) odbędzie się drugi główny wernisaż w Olzie. Tam oprócz fotografii otworkowej zobaczyć będzie można także pokazy multimedialne, czynny będzie też Kramik Otworkowy, podczas którego będzie możliwość wymiany zdjęć z autorami festiwalu. Ta wersja wirtualna to opcja dla autorów, którym nie uda się dotrzeć na festiwal, a którzy chcą zaprezentować swoje prace. Pojawiła się wraz z niestabilną sytuacją epidemiologiczną spowodowaną pandemią koronawirusa. W ogóle kontekst pandemii jest wyraźnie obecny w projektach prezentowanych przez artystów, to np. „Dziennik roku zarazy” Ryszarda Poprawskiego czy „Podróż na wschód”, której kuratorem jest dr Wojciech Sternak. Dodam jeszcze, że w jastrzębskim Parku Zdrojowym na wystawie plenerowej „OFFO Objazdowe” każdy z artystów pokaże jedną, wybraną przez siebie pracę. Wszystkie wystawy będą otwarte do końca listopada.

Główny wernisaż Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej zaplanowano na jutro (22.10.) na godzinę 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu.

Fotografia otworkowa to teoretycznie najprostsza metoda otrzymywania zdjęć: nie jest potrzebny do niej aparat fotograficzny z obiektywem. Wystarczy wyciemnione pudełko z materiałem światłoczułym, do którego przez niewielki otwór (o średnicy rzędu 0,3 mm) wpadać będzie światło. Tak skonstruowany „aparat” działa na zasadzie analogicznej wobec „camery obscury”.

Artyści cenią „otworki” za olbrzymią elastyczność – ogromny wpływ na wygląd tworzonego obrazu ma już sama konstrukcja aparatu. Podczas festiwalu zawsze chcemy pokazać różnorodność prac tworzonych tą techniką. Każdy z naszych autorów ma inny pomysł na jej wykorzystanie.

Podczas OFFO pokazujemy zarówno portrety, niemal abstrakcyjne kompozycje, jak i projekty konceptualne

– mówi Witold Englender, jeden z organizatorów OFFO. Jak przyznaje, najwięcej trudności od technicznej strony może sprawiać fotografowanie ludzkich i zwierzęcych postaci. Fotografia otworkowa charakteryzuje się bowiem niezwykle długim czasem naświetlania – przeciętnie od kilkunastu sekund do kilku godzin. Podczas OFFO prezentowane będą również wystawy solarigraficzne – obrazy, rejestrujące drogę słońca na nieboskłonie, w przypadku których czas naświetlania zdjęcia sięgać może nawet do kilku lat.

Harmonogram głównych wydarzeń OFFO 2021:

I Główny Wernisaż OFFO, 22.10.2021, godz. 17.00 Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój:
– Galeria Epicentrum: Michaela Davidova, Torsten Richter, Marcin Lilla
– Magazyn 22: OFFO Objazdowe, „Podróż na wschód” (Maciej Jan Dragan, Viktoryia Liashkevich (Wiktoria Leszkiewicz), Zuzanna Maciakiewicz, Michał Mitoraj, Filip Naumienko pod opieką dr. Wojciecha Sternaka) i „Warmia.pinhole.team” (Łukasz Podolski i Maciej Wiśniewski)

Wcześniej możliwość uczestnictwa w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach w Jastrzębiu-Zdroju:
– o 14.00 w Galeria „Ciasna” (Guillermo Alvarez, Julia Belska, Monika Cichoszewska, Adam Fleks, Olga Suchanova),
– następnie w galerii „Pod Sową” (Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju) (Jeff McConnell)
– i galerii Acartus (David Cundy, Witold Englender)

II Główny Wernisaż OFFO, 23.10.2021, godz. 17.00 Ośrodek Kultury w Olzie
– wystawy: NEPROSTI, georgia Krawiec, Paweł Janczaruk, Marcela Chrensťova
– a także multimedia i Kramik Otworkowy

Wcześniej możliwość uczestnictwa w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach w Gliwicach:

– od 11.00 w galerii Perkoz („Cross Worlds” – Jeff McConnell & Diana Pankova)
– następnie w galerii Biblioforum (Anton Svrček, Kordian Pawlak)
– Stacji Artystycznej RYNEK (Piotr Szudra, Ky Lewis, Kümei Kirschmann)
– a o 13.30 spotkanie w Galeria na6 (Damian Ganszczyk, Maciej Głowaczewski oraz Kasia Kalua Kryńska)

Pełen harmonogram wystaw OFFO wraz z listą wszystkich autorów i galerii: 

Interaktywna mapa galerii

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021