Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Górnik Radlin szykuje Izbę Pamięci [PODCAST]

Facebook Twitter

Górnik Radlin zbiera klubowe pamiątki. W nowej siedzibie, której otwarcie planowane jest za rok, ma powstać Izba Pamięci. W tymczasowej siedzibie już kompletowane są puchary, proporce, jest kronika z 1948 roku. Opowieści o regionie i opowieść o historii klubu, który był jednym ze znaczących klubów w regionie. Ma 101 lat.

Małgorzata Kmieciak rozmawiała z Tomaszem Pawełczakiem oraz Marcinem Poloniusem z zarządu klubu Górnik Radlin.

Marcin Polonius: Udało nam się ostatnio, robiąc porządki w klubie i przy szukaniu zupełnie innych rzeczy, odnaleźć- jak to mówimy- naszego Świętego Graala, czyli grupę pucharów przedwojennych i powojennych. Np. 95- letni puchar z meczu zorganizowanego na 5- lecie Naprzodu Rydułtowy w 1928 roku.

Radio 90: Jesteście z Naprzodem równolatkami, prawda?

Marcin Polonius: Tak, razem z Naprzodem Rydułtowy powstaliśmy w roku 1923.

Opowieści o regionie: Górnik Radlin szykuje Izbę Pamięci

Marcin Polonius: Mamy tutaj puchar na 10-lecie Błyskawicy Radlin, tak nazywał się klub na samym początku istnienia naszego klubu do roku 1949. Puchar z pięknym grawerem Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Rybnik dla TS Błyskawica kopalni EMA. W 1933 roku, bardzo cenna dla nas pamiątka.

Marcin Polonius: Wszystkie puchary są z różnych szlachetnych, materiałów Mosiężne, miedziane, powlekane, posrebrzane. Także to nie są puchary, takie jakie dzisiaj się produkuje, plastikowe. Chińszczyzna. Kolejny z naszych pucharów bardzo cennych, to jest 1935 roku Puchar Wędrowny Śląskiego Kuriera Porannego w Chorzowie. Co ciekawe, puchar jest wygrawerowane przez samo H: puhar. Jest w naszej kolekcji, który zasili naszą Izbę pamiątek i którą chcemy właśnie otworzyć i stworzyć.

Opowieści o regionie: Górnik Radlin szykuje Izbę Pamięci

Marcin Polonius:Cały czas powtarzamy, że historia nasza jest związana z kopalnią Marcel, ta kopalnia w zeszłym roku obchodziła jubileusz 140- lecia, a my właśnie 100-lecia. I w zasadzie gdzie jest grono ludzi, tam jest sport. Także tutaj ci pracownicy potrzebowali jakiejś rozrywki, potrzebowali jakiegoś zabicia czasu. No i tak te kluby powstawały: w Wodzisławiu, czy Niedobczycach (…). Dzisiaj wiadomo, jaka jest sytuacja, kopalnie już nie wspierają tych klubów, natomiast te związki jeszcze są, te nazwy zostały, tak jak właśnie Górnik: Górnik Radlin czy nawet w Zabrzu, wielki klub Górnik Zabrze.

Górnik Radlin zbiera pamiątki, czekają na kolejnych darczyńców. Mają już prawdziwe hity, ostatnie zdobycze sprzed kilku dni:

Trwają prace przy budowie budynku na stadionie Górnika, tam ma być Izba Pamięci.

Mamy co pokazywać, nasza historia jest przebogata

– mówi Tomasz Pawełczak, prezes Górnika Radlin:

Opowieści o regionie: Górnik Radlin szykuje Izbę Pamięci

Marcin Polonius i Tomasz Pawełczak

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024