Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: jak się tańczy po śląsku? [PODCAST]

Facebook Twitter

Jak w każdą niedzielę Radio 90 zaprasza na program „Opowieści o regionie”, dziś sporo będzie o tradycjach związanych z ostatkami, ale wpierw powiemy o tańcach, jak się okazuje, nie potrafimy tańczyć po śląsku.

Opowieści o regionie
fot. FB/Pałac Baranowice

Opowieści o regionie – dzisiaj o tańcu

Edukacja Regionalna w Żorach uczy dzieci śląskich tańców. Małgorzata Kmieciak była w Pałacu w Baranowicach gdzie odbywają się takie zajęcia. Rozmawiała tam z Barbarą Wołczyk.

Barbara Wołczyk: Tańczyło się najczęściej w karczmie. Do tańca przygrywa kapela. W składzie skrzypce, skrzypce drugie, kontrabas, klarnet, czasem flet. Ogólnie tańce śląskie są dosyć krótkie i tańczyło się na zabawach te tańce tak długo, aż kapela skończyła grać po prostu. Najbardziej popularne to są walczyki i poleczki. Brakuje teraz takiego tańca na naszych zabawach, ponieważ kiedyś wszyscy znali te śląskie tańce, trojaka czy gołąbka, czy takie zabawy jak kozierajka. Natomiast teraz to niestety wszystko troszkę umarło i mam nadzieję, że jest taki czas, że teraz coraz więcej takich imprez się odbywa, że tańczy się także te ludowe tańce.(…)

fot. FB/Pałac Baranowice

Barbara Wołczyk z Pałacu w Baranowicach ubolewa, że nie umiemy tańczyć po śląsku

Barbara Wołczyk: Bo bardzo chciałabym, żebyśmy mogli być dumni z tych naszych tańców. Trochę ten taniec współczesny, który jest oczywiście piękny, wyparł te nasze tradycyjne tańce, ale mamy nadzieję, że przez naszą działalność będziemy to wspierać i będziemy dzieci uczyć, bo trzeba być dumnym z tego, kim jesteśmy.

Radio 90: Ważne, że w pałacu macie przestrzenie do tańca.

Barbara Wołczyk: Tak już nawet tutaj odbywały się zajęcia. Mieliśmy młodzież z liceum plastycznego i dziewczynki, i chłopcy uczyli się właśnie tych takich podstawowych tańców śląskich, czyli ten trojak, no bo oni już są tacy dorośli, więc żeby wiedzieli, że to jest ten nasz, taki najbardziej chyba znany śląski taniec. A oprócz tego przymierzali sobie ludowe stroje, już myśląc o tym, w jaki sposób można by to było wykorzystać w plastyczny sposób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj