Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: piękny budynek muzeum w Żorach

Facebook Twitter

Opowieści o regionie i opowieść o budynku muzeum w Żorach. To piękna willa, która pochodzi z 1908 roku. Dzięki współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, w tym okazałym budynku muzealnicy mogą przygotowywać swoje wystawy i prowadzić badania.

Opowieści o regionie: piękny budynek muzeum w Żorach
Fot. facebook.com/muzeum.miejskie.zory

Willa została wybudowana na początku XX wieku, kilka lat przed I wojną światową. Data umieszczona na kartuszu na jednej ze ścian – 1908, sugeruje, że została ona oddana do użytku w tym roku, może to być też jednak data rozpoczęcia budowy.

– czytamy na stronie muzeum w Żorach.

W ówczesnych Żorach był to jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście, wybudowany został w stylu eklektycznym. Jego pierwszym właścicielem był Ferdynand Haering, z zawodu weterynarz, który przez wiele lat pełnił także funkcję wiceburmistrza Żor. Oprócz Haeringa i jego rodziny, mieszkała tu także familia Panofskich, ówcześni właściciele położonej w pobliżu Huty „Paweł”.

Muzeum w „Willi Haeringa” działa od 2014 roku, jesienią 2015 otwarte zostały dwie wystawy stałe: „Polskie poznawanie świata” oraz „Nasza tożsamość”. W pierwszej z nich zaprezentowano osiągnięcia polskich naukowców i podróżników z XIX i XX wieku, którzy w najdalszych zakątkach globu prowadzili badania naukowe i odkrywali nieznane dotąd miejsca. Z kolei wystawa „Nasza tożsamość” mówi o dziejach miasta i ludzi, którzy w nim żyli. Nadal można je oglądać.

Opowieści o regionie: piękny budynek muzeum w Żorach

Posłuchaj co o budynku muzeum mówi historyk Tomasz Górecki, Małgorzata Kmieciak pytała go o to na zwracają uwagę turyści, którzy zwiedzają miasto.

Muzeum w Żorach czynne jest w niedziele od 14.00 do 17.30.

Opowieści o regionie: piękny budynek muzeum w Żorach

Posłuchaj też historii murów obronnych w Żorach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj