Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: mury obronne w Żorach. Co z nich zostało? [PODCAST]

Facebook Twitter

Żory to jedno z najstarszych miast w regionie. W programie Opowieści o regionie- mury obronne w Żorach i to co dziś z nich zostało. O średniowiecznej historii miasta opowiada Tomasz Górecki z żorskiego muzeum.

Starówka zachowała do dzisiaj średniowieczny układ urbanistyczny oparty na owalu. Jako zabytek oznaczony literą A do Rejestru Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzją nr 585/66 wpisany jest układ urbanistyczny starego miasta, którego ważnym elementem są mury obronne.

– chwalą się Żory na swojej stronie internetowej. Posłuchaj opowieści o murach obronnych w Żorach:

Opowieści o regionie: mury obronne w Żorach

Opowieści o regionie: mury obronne w Żorach. Co z nich zostało?

Które jeszcze z miast regionu mają takie pamiątki pokazujące odległą historię?

W trakcie prac przy budowie nowej fontanny, pracownicy natknęli się na pozostałości dawnych budowli: z gruntu zaczął wyłaniać się zarys ceglanych fundamentów. Ponieważ prace od początku prowadzone były pod nadzorem archeologicznym, przy znalezisku zaczęli pracować naukowcy. Oprócz starych murów, z ziemi zaczęły się wyłaniać także drewniane spalone belki, liczne fragmenty ceramiki, kości zwierzęce i… skórzane podeszwy butów.

– czytamy na stronie zory.pl.

Żory (łacińskie Sari, czeskie Žory, niemieckie Sohrau) to jedno z najstarszych miast w regionie. Późnośredniowieczne mury miejskie  ukończono przed rokiem 1345. Wielokrotnie w średniowieczu dzięki murom udało się odeprzeć oblężenia wrogów, posłuchajcie:

Opowieści o regionie: mury obronne w Żorach. Co z nich zostało?

Tomasz Górecki z muzeum w Żorach przy ważnym dla miasta dokumencie

Jak mogło wyglądać oblężenie i atak na miasto?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj