Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig [PODCAST]

Facebook Twitter

Opowieści o regionie i opowieść o Stefanie Zweig, to postać związana z Żorami. Jeśli ktoś zna historie tego miasta to pamięta, że w Żorach stał hotel Zweigów. Stefanie i jej losy są osią polsko- niemieckiego projektu.

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig

Muzeum w Żorach przygotowało projekt na podstawie którego stworzono scenariusze lekcji, by ułatwić rozmowę z dziećmi i młodzieżą o migracji. Przy okazji projektu muzeum odwiedziła Kerstin Nielsen z Konsulatu Niemiec we Wrocławiu.

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig

Stefania Zweig (1932-2014) była niemiecką pisarką i dziennikarką żydowskiego pochodzenia. Rodzina Zweigów od połowy XIX wieku mieszkała w Żorach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej wyprowadziła się z Niemiec z małą Stefanią i na długi czas osiadła w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, na terenach dzisiejszej Kenii. Wspomnienia Stefanii Zweig z tamtych lat i miejsc, które zawarła w swej znakomitej książce, przeplatają się ze wspomnieniami z Żor, małego miasteczka na Górnym Śląsku, o którym ciągle mówią na kartach powieści Nirgendwo in Afrika (Nigdzie w Afryce) rodzice autorki.

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig

Posąg Stefanie Zweig odsłonięty w 2017 roku w Żorach

Po wielu latach spędzonych w Afryce Stefania Zweig wróciła do Niemiec, gdzie przez 30 lat była redaktorką graficzną w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Napisała wiele powieści obyczajowych i młodzieżowych, z których kilka zawiera wątki autobiograficzne. Jej najbardziej znana powieść autobiograficzna, została zekranizowana, a film o tym samym tytule otrzymał w 2003 roku Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

O projekcie i postaci Stefanie Zweig usłyszeliśmy w muzeum w Żorach, posłuchajcie:

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig

Marietta Kalinowska – Bujak: Projekt już się toczy. Miało już miejsce wiele spotkań o charakterze warsztatowym, które właśnie opowiadając, bazując na historii rodziny i samej Stefanie Zweig, poruszały ważne i uniwersalne problemy, takie jak wartość domu, rodzina i bycie pozbawionym możliwości zamieszkiwania w swoim własnym domu, tego zakorzenienia.

Radio 90: Dzieci i młodzież to rozumieją?

Marietta Kalinowska – Bujak: Tak, jak najbardziej. Nasza młodzież jest wspaniała i kiedy dać jej szansę do swobodnej wypowiedzi, to odnosi się wrażenie, że mają niezwykle głębokie przemyślenia. Historia Stefanie ciągle ich porusza, więc ona ciągle żyje i ciągle jest bardzo dobrym pretekstem do tego, żeby o tych ważnych problemach rozmawiać.

 

Opowieści o regionie: inspirująca historia Stefanie Zweig

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj