Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park kulturowy: Dzięki niemu Rybnik ma wypięknieć

Facebook Twitter

"Chcemy usuwać zbędne reklamy, by poprawić estetykę w centrum miasta" - mówił w porannej rozmowie prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Ma temu przysłużyć się park kulturowy.

park kulturowy
Czy park kulturowy powstanie w Rybniku? Właśnie rozpoczynają się konsultacje

Rybnik rozpoczyna konsultacje, ich efektem będzie park kulturowy

To drugie podejście do tego pomysłu miejskich urzędników. Pierwsze w 2016 roku, jak mówi poranny gość Radia 90, przerwała pandemia. Teraz temat wrócił:

Piotr Kuczera: Wracamy do niego konsekwentnie, bo sądzę, że to dobry przykład tego, w jaki sposób może nasza starówka wyglądać. Chcemy zaprezentować pomysł na stare miasto Rybnik, na śródmieście miasta i na pokazanie tego, że może być po prostu piękne. To znaczy, chcemy rzeczywiście usuwać zbędne reklamy, chcemy pokazać, że szyldy, że komunikacja pomiędzy tym, który posiada sklep za pomocą tego szyldu, może być po prostu ładniejsza, może być bardziej wpisana w przestrzeń i chcemy podkreślać również zabytkowy charakter budynków. Chcemy eksponować szczegóły tych budynków. Nie chcemy, aby reklamy po prostu je zasłaniały.

Zmiany nie zostaną wprowadzone z dnia na dzień. Urzędnicy liczą, że to czas dwóch, a nawet trzech lat.

park kulturowy

Piotr Kuczera prezydent Rybnika. Park Kulturowy – dzięki niemu znikną brzydkie reklamy

Kluczowa będzie uchwała Rady Miasta, które poprzedzą konsultacje społeczne. Te potrwają 100 dni i rozpoczynają się dziś (13.03.) po południu w Halo Rybnik!

Piotr Kuczera: Myślę, że wielu dzisiaj po prostu patrzy na swoje szyldy na zasadzie: kiedyś to powiesiłem i sobie wisi. I być może będzie to impuls do tego, by pomyśleć o czymś nowym. I myślę, że też miasto nie jest takim złym kolegą, które tylko palcem chce wymachiwać przed nosem, mówiąc: zmień. Tylko chcemy też zachęcać. Przewidujemy konkursy, przewidujemy również promocję tych fajnych aranżacji, które pojawią się na mieście.

Radio 90: Kluczowe pytanie, kto poniesie koszty? Czy to będzie na barkach właścicieli?

Piotr Kuczera: Na pewno trzeba będzie jakoś podzielić ten wysiłek. Na pewno nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich szyldów na koszt miasta na prywatnych posesjach. Chcemy, aby przez najbliższe lata Rybnik wypełniał, rozpoczynamy wielką debatę na ten temat.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj